NIEPRAWIDŁOWE TRENDY I MITY W ŻYWIENIU KONI - CZĘŚĆ 2

Wysłany dnia:

Widziany przez: 7623

Kategorie: Żywienie koni

Nieprawidłowe trendy i mity w żywieniu koni - Część 2

Dziś powracamy do tematu z zeszłego tygodnia na temat żywienia konia i mitów z tym związanych. W poprzednim wpisie poruszyliśmy 3 następujące kwestie:

-Mit 1 Ma duży brzuch, trzeba uciąć mu siano!

-Mit 2 Jest chudy, daj mu więcej owsa

-Mit 3 Koń sportowy potrzebuje dużej ilości pasz treściwych

W części drugiej ,,Nieprawidłowe trendy i mity w żywieniu koni’’ obalimy następujące mity

Konie nie trawią tłuszczy

Mesz zapobiega kolkom

Konie muszą być karmione o tej samej godzinie

Koń po treningu nie powinien pić zimnej wody

Mit 4 Konie nie trawią tłuszczy

Dieta dzikich koni faktycznie była uboga w tłuszcze, jednak organizm  koni jest w stanie trawić tłuszcze roślinne i zwierzęce. Ponadto, tłuszcz w diecie konia jako źródło energii ma nawet przewagę nad węglowodanami.

Ta sama ilość tłuszczy dostarczy prawie 2,5 razy więcej energii niż ta sama ilość węglowodanów. Jeśli twój koń potrzebuje więcej energii do codziennych treningów a nie chcesz zwiększać udziału pasz treściwych w jego diecie to dobrym rozwiązaniem będzie dodatek oleju np.  Lincoln SOYA OIL 4l - Olej sojowy dla koni

Dodatkowo tłuszcze są bardzo dobrze tolerowane i metabolizowane przez konie. Dieta konia bogata w tłuszcze nie będzie miała tak drastycznego wpływu na pH jelita ślepego u konia jak dieta bogata w węglowodany. Czemu? Ponieważ tłuszcze są prawie całkowicie wchłaniane w jelicie cienkim konia.

U koni dieta bogata w tłuszcze jednocześnie poprawia kondycję sierści, ułatwia jej wymianę oraz wspiera produkcję wysokiej jakości mleka u klaczy.

Więcej o prawidłowym stosowaniu tłuszczy w diecie koni i o tym jaki olej wybrać dla naszego konia możecie przeczytać tutaj Oleje w żywieniu koni.

Mit 5 Mesz zapobiega kolkom

Niestety jest to mit, nieregularnie podawany mesz może tylko przynieść więcej wad niż zalet jeśli chodzi o  stan układu pokarmowego naszego konia. Właściciele koni chętnie go podają ponieważ,  większość koni uwielbia mesz, podczas zimowych wieczorów mamy również wrażenie, że ciepły mesz rozgrzeje organizm naszego konia oraz zadziała kojąco na układ pokarmowy konia. Jednak reguła w żywieniu koni jest taka aby każdą zmianę wprowadzać stopniowo. Gdy nasz koń przez 5 dni w tygodniu otrzymuje posiłki na które nie składa się mesz a w pozostałe dwa podamy dodatkowy posiłek właśnie w formie meszu to możemy rozregulować działanie układu pokarmowego konia. W konsekwencji może wystąpić  biegunka, możemy doprowadzić do zaburzeń w florze bakteryjnej jelit a następnie do kolki. Podawanie meszu nieregularnie prowadzi do zabicia dobrych bakterii w jelicie konia, dlatego każdy posiłek powinien być podawany regularnie aby tego uniknąć i zmniejszyć ryzyko kolek. Lepszy rozwiązaniem będzie podawanie samego przegotowanego siemienia lnianego, szczególnie w przypadku koni wrzodowych.  Jeśli zdecydujemy się na regularne podawanie meszu np. Pavo SlobberMash to musimy pamiętać o równowadze minerałów, ponieważ mesz posiada wysoki poziom fosforu.

Jeśli mesz ma być zdrowym posiłkiem dla naszego konia należy podawać go regularnie! Inaczej będzie działać zupełnie odwrotnie.

Mit 6 Konie muszą być karmione o tej samej godzinie

Do tego mitu przyczynił się trend karmienia koni paszą objętościową i treściwą 2 lub 3 razy dziennie. W stajni słychać kopiące i rżące konie, ponieważ zbliża się pora karmienia. Kopią bo pewnie są głodne i podekscytowane tym faktem? A co jeśli nasz koń miałby nieograniczony dostęp do paszy objętościowej a pasze treściwe otrzymywał 5-6 razy dziennie. Wtedy przez większość czasu jest najedzony i karmiony zgodnie z fizjologią jego układu pokarmowego. Co nie tylko pozytywnie wpływa na jego układ pokarmowy, ale również na jego psychikę i pozwala lepiej przyswajać pokarm. Fakt karmienia koni o tej samej godzinie nie ma za dużo wspólnego z tą PRAWDZIWĄ regularnością karmienia koni, która polega na nieograniczonym dostępie do pasz objętościowych i zdawaniem, częstych i małych ilości pasz treściwych. Możemy więc karmić konie o tej samej godzinie czyli 6 i 18, jednak ta regularność daleko odbiega od ideału.

Mit 7  Koń po treningu nie powinien pić zimnej wody

Większość jeźdźców słyszała, że nie poi się konia zimną wodą po wysiłku, ponieważ może spowodować to kolkę lub ochwat. Jednak niejednokrotnie to przekonanie zostało obalone w badaniach naukowych. Według naukowców mit, że podanie zimnej wody po treningu może doprowadzić do kolki lub ochwatu u koni był mylony z mocnym przetrenowaniem konia. Co więcej takie postępowanie może prowadzić do odwodnienia konia, gdy koń już ostygnie to nie będzie odczuwał aż tak dużej potrzeby spożycia wody nawet jak będzie odwodniony. Jak to robić z głową? Oczywiście po wysiłku należy występować konia i dać mu chwilę na uspokojenie oddechu. Jeśli twój koń oddycha już normalnie, należy umożliwić mu pobranie wody aby jak najszybciej go nawodnić. Najlepiej pół wiadra wody a następnie zwiększaj ilość. Dodanie elektrolitów do wody również przyspieszy regenerację konia po wysiłku np. DODSON & HORRELL Electrolytes

Jak widać odpowiednie żywienie koni nie jest takie proste i wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Zachęcamy wszystkich właścicieli oraz miłośników koni do pogłębiania wiedzy na temat żywienia koni, ponieważ w dużej mierze od tego zależy ich zdrowie oraz kondycja.

zostaw komentarz

LUB

Zostaw swój komentarz przez Facebook

Śledź nas na Facebooku