GRUDA U KONI - JAK JĄ LECZYĆ?

Wysłany dnia:

Widziany przez: 28194

Kategorie: Recenzje produktów

Author: HealthyHorse

Co to jest gruda u koni?

Gruda jest to infekcja skóry u koni spowodowana czynnikiem chorobotwórczym jakim jest dermatophilus congolensis, który świetnie rozwija się w środowisku wilgotnym i błotnistym. Dlatego najczęściej konie cierpią na grudę jesienią i wczesną wiosną. Błotniste podłoże i woda sprzyjają rozwojowi grudy. Szczególnie narażone na grudę są konie przebywające w głębokiej i wilgotnej ściółce, konie regularnie padokowane na błotnistym padoku oraz trenujące na wilgotnym i głębokim podłożu. Najczęściej choroba dotyka dolnych partii nóg konia czyli pęcin i piętek.  Do zakażenia dochodzi poprzez przerwanie bariery skóry. Wystarczy małe zadrapanie, podrażnienie skóry od ochraniaczy czy kaloszków lub przewlekłe wystawienie nóg konia na wilgoć.

Jak rozpoznać grudę u koni?

Jak wcześniej wspomnieliśmy występuje najczęściej na piętkach i pęcinach konia. Objawia się zaczerwienieniem skóry oraz małymi strupkami na skórze, które z czasem rozrastają się. Dodatkowo występuje tkliwość oraz bolesność podczas dotykania zakażonego miejsca.

gruda u koni

Jak leczyć grudę?

Na rynku jeździeckim występuje dużo preparatów, które pomogą nam w walce z grudą! Szczególnie polecamy serię produktów na grudę Muddy Buddy od Brytyjskiego producenta Lincoln

Pierwszy krok: Strupki należy usunąć poprzez namoczenie ich ciepłą wodą z mydłem i następnie delikatne zdrapanie ich jak będą wystarczająco miękkie.

UWAGA!! Nie należy usuwać strupków na siłę, ponieważ powstaną kolejne rany i bakterie znajdą nowe siedlisko!

Krok drugi: Po usunięciu strupków należy umyć kończynę konia antybakteryjnym płynem np. Lincoln Muddy Buddy Scrub. Płyn ma silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu niszczy bakterie w wilgotnym środowisku. Płyn należy pozostawić na kończynach konia na 5 minut a następnie spłukać i osuszyć. Warto zawsze mieć pod ręką ręcznik.

Krok trzeci: Gdy skóra jest już sucha i oczyszczona należy nałożyć maść na grudę np. Lincoln Muddy Buddy Ointment. Maść działa antybakteryjnie i tworzy wodoodporną barierę. Dodatkowo maść działa łagodząco na ranę i przyspiesza proces gojenia się skóry.

Podstawą jest utrzymanie kończyn konia w suchym i czystym środowisku.

Jest to możliwe jedynie gdy koń pozostanie w boksie na czystej i suchej ściółce oraz nie będzie wypuszczany na mokry padok i nie będzie trenowany na błotnistym podłożu. Inaczej będzie nam ciężko pozbyć się grudy. Ale co jeśli nie jesteśmy w stanie w 100%  spełnić tych warunków? Tutaj z pomocą przychodzi nowość od producenta Lincoln.

Muddy Buddy Powder

Proszek na grudę dla koni działa antybakteryjnie oraz tworzy wodoodporną barierę. Tworzy barierę pomiędzy zarażoną powierzchnią skóry a środowiskiem, chroniąc ją przed wodą i błotem.

Jak widać na filmiku efekty są fenomenalne! Długopis jest całkowicie suchy, ponieważ Lincoln Muddy Buddy Powder stworzył wokół niego wodoodporną barierę! Wystarczy posypać ranę proszkiem lub posypać nim wnętrze ochraniaczy! Świetnie sprawdzi się profilaktycznie oraz wspomagająco podczas leczenia. Dodatkowym atutem jest to, że proszek nie brudzi i można go łatwo usunąć.

Pamiętaj zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii!

Poniżej rezultaty leczenia grudy produktami Lincoln Muddy Buddy ;)

grudy na kopytach

Jak zapobiegać grudzie?

✓ Należy regularnie sprzątać boks naszego konia, aby ściółka była sucha i czysta

✓ Nie powinniśmy wypuszczać konia na błotniste padoki

✓ Po każdej jeździe i padokowaniu należy osuszyć nogi konia ręcznikiem

✓ Należy odpowiednio dopasować ochraniacze i kaloszki tak aby nie obcierały koni oraz należy je regularnie czyścić

✓ Można stosować środki zapobiegające grudzie takie jak Lincoln Muddy Buddy Powder

✓ Gdy koń skaleczy się należy przemyć ranę płynem antybakteryjnym np. Lincoln Muddy Muddy Scrub

Aby pomóc wam w walce z grudą wszystkie polecane przez nas produkty zostały przecenione o 15% !!  --> http://healthyhorse.pl/372-lincoln

Tak jak pozostałe kosmetyki dla koni i suplementy Lincoln <3 

Chcesz zostać testerem serii Muddy Buddy?

Zapraszamy --> https://www.facebook.com/LincolnPolska/photos/a.145901329350942/302105420397198/?type=3&theater

 

zostaw komentarz

LUB

Zostaw swój komentarz przez Facebook

Śledź nas na Facebooku