Żywienie i pielęgnacja koni zimą

Wysłane Przez: W: Root Na: poniedziałek, listopad 5, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 291

Okres zimowy to szczególnie ciężki czas dla większości zwierząt. Wszystko przez to, że wraz z nadejściem zimy diametralnie zmieniają się warunki atmosferyczne. Sypie śnieg, temperatura jest wyjątkowo niska, a odczucie zimna potęguję mroźny i silny wiatr. Ta pora roku bywa niebezpieczna również dla koni, które praktycznie na co dzień są skazane na przebywanie na świeżym powietrzu. Niezbędne jest wtedy zadbanie o ich prawidłową pielęgnację i opiekę, którą należy otoczyć te zwierzęta. Sprawdź więc co jest potrzebny, aby konie bez przeszkód przetrwały zimę!

Jak przygotować konia do nadejścia zimy?

Praktycznie każdego roku, wraz z pojawieniem się pierwszych opadów śniegu media donoszą, że zima zaskoczyła drogowców. Ruch samochodowy w wielu miastach zostaje sparaliżowany, a ludzie są skazani na stanie w długich korkach. Właściciele koni nie mogą zachowywać się w podobny sposób do osób, które powinny dbać o stan naszych dróg i ulic. Dlatego też muszą one już w momencie nadejścia jesieni zadbać o to, aby sam koń, jak i jego otoczenie były przygotowane na wymagający, zimowy czas.

Jednym z pomysłów na przygotowanie konia do zimy jest na przykład zakup derki. Jest ona dostępna w wielu wariantach, które uszyte są z różnego rodzaju materiałów. Derka to element wyposażenia konia, który nie tylko ochrania jego ciało przed otarciami, jakie uczynić może siodło, jak również ociepla dużą część jego ciała stanowiąc jego zewnętrzną ochronę przed zimnem. Przed zimą warto także sprawdzić w jakim stanie jest miejsce, w którym koń ma schronienie. Przykładowo, jeśli ściany stajni są nieszczelne należy je uszczelnić i naprawić, dzięki czemu wiatr i mroźne powietrze nie będą przedostawały się do środka.

Jak zadbać o konia zimą?

Zima to pora roku, która rządzi się własnymi prawami. Odczuwają to zarówno ludzie, jak i zwierzęta. I to bez względu na ich rodzaj czy też rasę. Zimową porą należy zadbać przede wszystkim o właściwą dietę tych zwierząt. Powinna ona dostarczać im energii, dzięki której ogrzeją one swój organizm. Zimą również ważne jest odpowiednie nawadnianie konia, który potrzebuje wody nie tylko podczas upałów. W końcu nawodnienie konia ma niebagatelne znaczenie dla prawidłowej pracy układu trawiennego, jaki posiadają te zwierzęta. Spożyty pokarm nie strawi się dobrze, jeśli nie podana zostanie również woda.

Zima może być dla konia bardzo niebezpieczna. Chociażby w kontekście tego, że nawet wtedy zwierzę to musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Do tego celu służy oczywiście padok, który stosunkowo łatwo jest utrzymywać w dobrym stanie w czasie wiosny lub lata. Jednak zimą może napadać na niego śnieg, czy też marznący deszcz, który zamienia się w lód i tworzy lodowisko. W takich warunkach koń bardzo łatwo może się przewrócić i złamać nogę. Aby tego uniknąć, za każdym razem przed wypuszczaniem zwierzęcia na padok należy samodzielnie sprawdzić stan nawierzchni i jeśli zaistnieje taka potrzeba oczyścić ją i przygotować do użytkowania. Na końcu rozważań dotyczących zimowej pielęgnacji konia trzeba jednak wziąć sobie do serca cenną radę, zgodnie z którą konia nie można ani przegrzać, ani doprowadzić do tego, aby zmarzł. Praktykując więc zimową pielęgnację należy na bieżąco monitorować zachowanie konia i ewentualnie korygować podejmowane w stosunku do niego działania.

Jak żywić konia zimą?

Spadek temperatury w czasie zimy bezpośrednio powiązany jest z koniecznością bardziej intensywnego ogrzewania końskiego organizmu. Bowiem to właśnie ilość i rodzaj dostarczanego pożywienia przekłada się na produkowanie energii, która ogrzewa całe ciało konia. Zimą tej energii potrzeba nieco więcej, a co za tym idzie również poszczególne racje żywnościowe powinny mieć odpowiednią wielkość i powinny być podawane adekwatnie do potrzeb danego zwierzęcia. To, że potrzeby żywieniowe konia są inne latem, a jeszcze inne zimą powinno być chyba dla wszystkich oczywiste. Wszystko dlatego, że zimniejszą porą konieczne jest nadrobienie strat energetycznych, które mogą się pojawić. Szczególnie ważne jest, aby zadbać o stały dostęp konia do siana. Zimą nie może on wybiec na pastwisko i tam spożyć świeżą trawę czy inne rośliny. Dobrze jest więc podawać mu warzywa, takie jak chociażby marchewka, która stanowi potężną dawkę witamin.

Podstawą zimowej diety konia powinna być oczywiście pasza objętościowa, czyli włóknista. Proces ich trawienia jest nieco dłuższy, przez co energia jest uwalniana stopniowo. Ważnym elementem zimowej diety konia jest również wartościowe białko, którego znaczne ilości znaleźć można chociażby w sianie lub sieczce z lucerny. Trafionym pomysłem na ciepły posiłek dla konia jest również mesz dla koni, który nie tylko dostarcza składników odżywczych, ale również ogrzewa organizm konia. Dobrze jest także w razie potrzeby wesprzeć organizm konia poprzez podaniu mu suplementów diety, czy też specjalnych mieszanek witaminowych, granulatów czy też musli dla konia, które tak naprawdę w jednej porcji mogą dostarczyć zwierzęciu większość niezbędnych witamin i składników odżywczych. Niezwykle istotna jest chociażby suplementacja selenu, który w dużej mierze odpowiada za odporność końskiego organizmu i chroni go przed wnikaniem bakterii oraz wirusów. Przy pojeniu konia sprawdzi się chociażby dodanie elektrolitów, które zapobiegną odwodnieniu zwierzęcia. Pamiętaj – jeśli zaniedbasz kwestię regularnego i właściwego żywienia swojego konia, temperatura jego organizmu może niebezpiecznie się obniżyć, przez co możliwe jest zachorowanie zwierzęcia, a w skrajnych przypadkach nawet jego śmierć. O ile wiosną czy latem, pewne niedobory mogłyby zostać nawet niezauważone, a koń mógłby sobie z nimi poradzić, to jesienią oraz zimą nawet najmniejsze zaniedbanie może mieć daleko idące konsekwencje.

Jakie elementy sprawiają, że koń nie marznie zimą?

  • Mechanizm termoregulacji

Pamiętać jednak trzeba, że organizm konia sam w sobie również jest przystosowany do tego, aby przetrwać zimowy czas bez zwiększysz uszczerbków. Jest to możliwe chociażby za sprawą mechanizmu termoregulacji, jaki funkcjonuje u tych zwierząt. Jest to niezwykle ważny aspekt, bowiem temperatura utrzymująca się na właściwym poziomie sprawia, że koń nie choruje, tylko żyje w zdrowiu, a jego codzienna egzystencja nie jest zaburzona. To podstawowy element, który sprawia, że nawet podczas mroźnej zimy koń wcale nie marznie tak szybko jak na pierwszy rzut oka mogłoby się nam wydawać. Jednak pamiętać trzeba, że sam mechanizm termoregulacji sobie nie poradzi, trzeba niejako dopomóc mu, na przykład poprzez zapewnienie koniowi właściwych warunków życia, zgodny z jego indywidualnymi potrzebami.

  • Właściwa temperatura ciała konia

Dzięki jego prawidłowej termoregulacji organizmu, koń może permanentnie zachowywać stałą temperaturę swojego ciała. U dorosłych zwierząt powinno to być około 38 stopni Celsjusza. A więc jak widać ta prawidłowa temperatura, w przybliżeniu jest podobna u większości ssaków. W końcu u ludzi wynosi ona 36,6 stopni Celsjusza. Warto jednocześnie zwrócić uwagę, że sam proces swego rodzaju ogrzewania końskiego organizmu jest w pewnym stopniu jedynie produktem ubocznym procesu metabolizmu. Zachodzi on w organizmie konia w momencie, gdy ten spożyje posiłek. Dobitnie obrazuje to, że regularne karmienie tego zwierzęcia nie tylko odżywia go i dodaje sił, ale również pozwala przetrwać zimowy czas.

Składniki mechanizmu termoizolacji u konia

Na mechanizm termoregulacji organizmu konia składa się co najmniej kilka elementów, które sprawiają, że ciało konia szybko się nagrzewa, utrzymuje swoją stałą temperaturę, jak również zgromadzona energia cieplna nie opuszcza zbyt szybko ciała tego zwierzęcia. Oto najważniejsze naturalne składniki końskiego organizmu, dzięki temu konie potrafią przetrwać zimę, nawet z jedynie podstawową pomocą człowieka:

  • Skóra – to zewnętrzna warstwa ochronna końskiego ciała. Doskonale spełnia swoją funkcję przede wszystkim dlatego, że jest dosyć gruba. Dzięki temu nie przepuszcza zimnego powietrza do wnętrza organizmu konia. Z drugiej strony nagromadzone ciepło nie opuszcza zbyt szybko organizmu, tylko zatrzymuje się w nim na pewien czas. W efekcie nie powinno dochodzić do nagłych i drastycznych zmian temperatury w organizmie tych zwierząt.

  • Sierść – każdy doskonale wie, że konie to zwierzęta, których ciało pokryte jest sierścią. I również ten element ma właściwości izolacyjne. Jednak warto wiedzieć, że u każdego konia może przedstawiać się to nieco inaczej. Jest to uzależnione chociażby od rasy zwierzęcia, jak również grubości oraz długości włosa. W tym aspekcie przydatna wydaje się także funkcja fotoperiodyzmu końskiej sierści, który polega na tym, że sierść konia jest zmieniana dwa razy do roku. W taki sposób dopasowywana jest ona do cieplejszych oraz tych zimniejszych pór roku. Trzeba również dodać, że włosy składające się na końską sierść są pokryte oleistą substancją. Dzięki niej skóra konia zostaje ochroniona przed zamoczeniem przez deszcz lub śnieg.

  • Stroszenie włosa – jednak w przypadku sierści konia nie tylko grubość pojedynczych włosów ma znaczenie. Odczucie temperatury może być spotęgowane lub zmniejszone również poprzez ułożenie włosów. Podnoszenie, czy też podkręcanie włosa reguluje chociażby ilość przepuszczanego powietrza.

  • Pocenie się konia – dobrze jest wspomnieć o działaniu, jakie podejmowane jest przez gruczoły potowe tych zwierząt. Odgrywają one niebagatelną rolę zwłaszcza w kontekście ochładzania organizmu. Bowiem, gdy końskie ciało jest przegrzane, koń samoczynnie obniża temperaturę ciała poprzez wydalanie potu na zewnątrz.

  • Tętnice – ich rozszerzanie się oraz zwężanie, do których dochodzi na skutek skurczów mięśni, reguluje dopływ krwi do końskiej skóry. W wyniku tego organizm sam może się ogrzewać lub ochładzać poprzez regulowanie przepływu krwi o odpowiedniej temperaturze.

Podsumowanie

Konie w związku ze swoim naturalnym funkcjonowaniem przystosowane są do przebywania na zewnątrz również w czasie zimy. Wynika to chociażby ze sposobu ukształtowania ich organizmu i narządów wewnętrznych. Jednak, aby zwierzę nie nabawiło się w trakcie tej pory roku jakichś sezonowych chorób lub schorzeń niezbędne jest okazanie pomocy przez właściciela konia. Warto zadbać również o to, aby koń miał zagwarantowaną odpowiednią dawkę codziennego ruchu. Nawet tarzanie się w zimnym śniegu może być dla niego świetną zabawą, która nie będzie dla niego niebezpieczna.

Nie można więc ograniczać aktywności konia, tylko i wyłącznie dlatego, że na zewnątrz jest zimno. Takie wytłumaczenie jest niedopuszczalne. A jego skutki mogą być całkowicie odwrotne od zamierzonych. Wszystko dlatego, że naturalny system samozachowawczy zwierzęcia, jak również wysiłek jego opiekunów są kluczem do sukcesu, jakim jest oczywiście przetrwanie zimy w dobrym zdrowiu i właściwej kondycji. Bowiem tak naprawdę najważniejsze jest zachowanie tak zwanego złotego środka. W końcu, z drugiej strony nie można też przeciążać konia i zbytnio wystawiać na próbę jego wytrzymałość fizyczną. Zwłaszcza wtedy, gdy nie jest się do końca przekonanym o jego rzeczywistej sile i zahartowaniu. Dlatego też, jeśli zima jest wyjątkowo sroga, a temperatura sięga kilkunastu stopni poniżej zera warto nawet dwa razy zastanowić się nad tym czy w ogóle, a jeśli tak to jaką ilość czasu koń powinien spędzić poza stajnią.

Komentarze

Zostaw komentarz