Znakowanie koni

Wysłane Przez: W: Root Na: wtorek, październik 30, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 517

Jeśli interesujesz się hodowlą koni lub po prostu posiadasz takie zwierzę na pewno nie raz słyszałeś o pojęciu określanym jako znakowanie koni. W kontekście tych zwierząt tego rodzaju działania podejmowane są już od pewnego czasu. Ich głównym celem jest przede wszystkim ułatwienie dokładnej identyfikacji konia, jak również przyspieszenie procesu poszukiwań konia w przypadku ewentualnej kradzieży zwierzęcia lub jego zagubienia z innych przyczyn. Sposobów znakowania konia jest co najmniej kilka. Są to przede wszystkim: chipowanie, wypalanie, wymrażanie, tatuowanie oraz skanowanie tęczówki i siatkówki końskiego oka. Jedne z tych metod są bardziej popularne, a jeszcze inne stosuje się stosunkowo rzadziej. Sprawdź czym charakteryzuje się każda z nich i przekonaj się który sposób oznakowania konia wybrać!

Czym są palenia rasowe u koni?

Najbardziej popularnym sposobem znakowania koni jest ich palenie. Wypalanie na skórze konia określonego symbolu liczbowego, czy też graficznego pozwala chociażby bezbłędnie określić jego rasę, czy też stado, z którego pochodzi. Dzięki temu ułatwiona jest identyfikacja konia. Takie oznakowanie przy użyciu logotypu może również podpowiedzieć kto jest właścicielem takiego zwierzęcia lub jego hodowcą. Wypalanie polega na przykładaniu do ciała konia rozgrzanego do czerwoności kawałka żelaza. W wyniku palenia, na ciele konia powstaje blizna, która pozostaje tam już na stałe. Zwykle jest ona umiejscowiona na szyi, lewym udzie lub końskim udzie. Tak dociśnięte piętno jest jednocześnie dyskretne, jak również widoczne dla osoby, która chce zidentyfikować konia. Jednak palenie jest dosyć kontrowersyjnym sposobem podpisywania koni. Bowiem główną wadą takie sposoby znakowania tych zwierząt jest jego bolesność. Koń w trakcie jego wykonywania skazany jest na cierpienie, w związku z tym coraz częściej można słyszeć, że wypalanie koni zostanie całkowicie zakazane. Rozwiązaniem tego problemu jest również podawanie zwierzętom znieczulenia, które niweluje lub przynajmniej ogranicza odczuwany przez nich ból. Z drugiej strony wskazuje się, że tradycja wypalania koni jest na stałe utrwalona, a jej historia rozpoczęła się ponad sto lat temu.

Mrożenie koni

Podobny efekt jak w przypadku wypalenia znaku typowego dla konia otrzymać można przy wykorzystaniu metody określanej mianem mrożenia. W tym przypadku jednak oznakowanie jest wykonywane nie za pomocą rozgrzanego metalu, ale przy użyciu tego przedmiotu, jednak oziębionego nawet do temperatury minus osiemdziesięciu stopni Celsjusza, przy użyciu również ciekłego azotu. W wyniku czego dochodzi do zniszczenia zewnętrznych komórek końskiej skóry. W miejscu, w którym zostanie wykonane takie znakowanie pozostaje biały fragment, przez co jeśli symbol zostanie wyryty na koniu, który posiada ciemną sierść będzie ono bardzo rzucało się w oczy. Natomiast u koni z siwą sierścią prawie wcale nie będzie go widać. Dużą zaletą tej metody podpisywania koni jest jej bezbolesność.

Chipowanie konia

Znakowanie konia za pomocą chipa  to obecnie jedna z najczęściej wykorzystywanych metod elektronicznej identyfikacji zwierząt. Przede wszystkim dlatego, że jest ona praktycznie w stu procentach skuteczna i pozwala uzyskać pewność, co do konkretnej identyfikacji konkretnego konia. Chip może więc skutecznie chronić konia przed wieloma niebezpieczeństwami. Aby wykonać taki zabieg należy skorzystać z usługi osoby wykwalifikowanej, która posiada umiejętności niezbędne do przeprowadzenia takiego zabiegu. Najprościej rzecz ujmując założenia chipa przypomina wykonywanie zwykłego zastrzyku. W jego wyniku chip zostaje umieszczony w mięśniach, na głębokości około czterech centymetrów. W związku z czym nie można go tak naprawdę usunąć. Jeśli by do tego doszło łatwo jest to zauważyć. Samo odczytywanie chipa możliwe jest dzięki skorzystaniu z czytnika. Stąd jasny wniosek, że bardzo ciężko jest znaleźć sposób na obejście takiego zabezpieczenia.

Tatuowanie

Innym sposobem znakowania koni jest ich tatuowanie. Jednak taki tatuaż dość trudno jest zobaczyć. Bowiem miejsce jego wykonywania na pierwszy rzut oka jest praktycznie niewidoczne. Konie najczęściej tatuowane są na błonach śluzowych, zwykle taki tatuaż umieszczany jest na wewnętrznej stronie górnej wargi. Zauważa się jednak, że wśród wszystkich metod oznakowania koni tatuowanie jest najrzadziej spotykane. Jeśli już się pojawia, to jest jedynie dodatkową formą identyfikacji tych zwierząt.

Palenie na kopycie

Konia można oznaczyć również na jego kopycie. Tego rodzaju zabieg jest wykonywany podobnie jak piętno na skórze. Stempel na kopycie powstaje bowiem w wyniku przyłożenia do niego nagrzanego żegadła. Jest to jednak metoda używana dosyć rzadko. Wszystko przede wszystkim dlatego, że takie podpisanie zwierzęcia jest bardzo nietrwały i szybko ulega zniszczeniu. Średnio raz na sześć miesięcy trzeba by powtarzać taki zabieg, jeśli jak najdłużej chciałoby się utrzymać dokonany efekt.

Skanowanie tęczówki oraz siatkówki oka

W przypadku znakowania koni można spotkać się również z metodą, która opiera się na skanowaniu końskiego oka. Pod uwagę brane są przede wszystkim jego tęczówka oraz siatkówka, które u każdego osobnika są różne. Nie istnieją dwa konie, które miałaby identyczne oczy. Jest to dosyć profesjonalna metoda, dlatego też jest używana jedynie podczas zawodów. Związane z nią ograniczenia dotyczą także wysokich kosztów, jakie trzeba ponieść, jeśli chce się zakupić specjalistyczne urządzenia do skanowania końskich oczu. Warto także zauważyć, że tego rodzaju sprawdzanie nie jest możliwe u wszystkich koni. Skaner może być użyty jedynie u koni, których oczy są już dostatecznie rozwinięte, są to więc konie, które ukończyły przynajmniej pierwszy rok życia.

Co oznaczają ogólne oznaczenia ras koni?

Każdy kto przynajmniej w podstawowym stopniu interesuje się hodowlą koni doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele ras tych zwierząt. W związku z tym jednoznacznie nasuwa się wniosek, zgodnie z którym każda z ras posiada typowe dla siebie, charakterystyczne oznaczenie. Spotyka się sytuacje, w których są to oznakowania graficzne. Jednak zwykle jest ono zapisywane w formie skrótu, dzięki czemu utrwalanie takiego symbolu na końskim ciele zajmuje mało miejsca, wykonywane jest szybciej, a co za tym idzie koń odczuwa w związku z tym mnie bólu. Warto więc znać najczęściej spotykane oznaczenie, oto one:

 • oo – to koń czystej krwi arabskiej

 • xx – oznaczenie dla konia pełnej krwi angielskiej

 • xxoo –dotyczy konia czystej krwi angloarabskiej

 • o – koń półkrwi arabskiej

 • x – oznaczenie konia półkrwi angielskiej

 • xo – koń półkrwi angloarabskiej

 • kn – określenie konika polskiego

 • welsh – kuc walijski

 • ah – kuc szetlandzki

 • bh – brazylijski koń sportowy

 • kf – kuc feliński

 • wlkp – dotyczy konia wielkopolskiego

 • m – oznaczenie konia małopolskiego

 • śl – to koń śląski

 • sp – określenie polskiego konia szlachetnego

 • trak – koń trakeński

 • holszt – oznaczenie konia holsztyńskiego

 • han – dotyczy konia hanowerskiego

 • westf – to koń westfalski

 • andal – określenie konia andaluzyjskiego

 • old – koń oldenburski

 • sf – to koń wierzchowy francuski

 • fryz – określenie używane dla konia fryzyjskiego

 • SBS – belgijski koń gorącokrwisty

 • KWPN – gorącokrwisty koń holenderski

Podsumowanie

Jeśli dotychczas zastanawiałeś się czy warto w ogóle oznakować swojego konia teraz zapewne wszelkie Twoje wątpliwości w tym zakresie zostały rozwiane. Doskonale zdajesz sobie sprawę z doniosłości takiego działania i konieczności jego podjęcia. W końcu proces podpisywania koni ułatwi i przyspieszy w przyszłości jego identyfikację, jak również bezpośrednio wskaże na pochodzenie, właściciela oraz przynależność rasową zwierzęcia. Mało tego, dzięki zapoznaniu się z charakterystyką poszczególnych metod podpisywania tych zwierząt możesz samodzielnie ocenić, która z nich okaże się najlepsza dla Twojego konia. Sam zdecyduj , na którą z metod postawisz – czy będzie to któreś z popularnych rozwiązań, czy też takie, które jest rzadziej wybierane przez właścicieli koni. Podejmując tę ważną decyzję bezwzględnie należy wziąć pod uwagę również dobro naszego zwierzęcia. Podczas procesu znakowania koń nie powinien odczuwać bólu, ani żadnego innego dyskomfortu. W związku z tym w dzisiejszych czasach zauważa się pewne kontrowersje z tym związane. Bowiem osoby ceniące sobie ochronę praw zwierząt wskazują, że znakowanie koni może prowadzić do odczuwania przez nie cierpienia. Przed rozpoczęciem procesu podpisywania konia warto więc sprawdzić czy nie będzie ono bolesne. W końcu komfort zwierzęcia powinien być w tym przypadku priorytetem. Jednocześnie dobrze, abyś pamiętał, że znakowanie konia to nie tylko swego rodzaju, egoistyczny kaprys jego właścicieli. Przede wszystkim to forma ochrony konia i wyraz dbałości o jego bezpieczeństwo.

Komentarze

Zostaw komentarz