Zmiana sierści u koni - jak poradzić sobie z linieniem u koni

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: sobota, marzec 23, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 270

Nadchodzi wiosna i jest to uporczywy okres dla posiadaczy koni, ze względu na fakt wymiany sierści u koni czyli linienia. Wzrasta temperatura a wraz z nią organizm koni pozbywa się zimowej, grubej sierści aby przystosować się do zmiany pory roku. Wtedy każdy w stajni wie, że nadchodzi wiosna.
Każdy koniarz zna uczucie towarzyszące linieniu sierści u koni - sierść końska w oczach, na ubraniach, we włosach, na czaprakach i derkach. Do tego ciężko się z nią uporać i towarzyszy nam nawet u nas w domu, nie tylko w stajni.


Jak najlepiej poradzić sobie ze zmianą sierści u koni?


Mamy dla was parę wskazówek jak ułatwić sobie okres linienia u koni.

Zgrzebła i furminatory dla koni


Najlepszym przyjacielem jeźdźca podczas zmiany sierści u koni są wszelkie metalowe i gumowe zgrzebła oraz specjalne szczotki czyli furmianatory przeznaczone właśnie do usuwania martwej sierści w okresie linienia koni. Furminatory zostały zaprojektowane tak aby usunąć jak największą ilość martwej sierści u konia dzięki czemu przy regularnym stosowaniu, jesteśmy w stanie zminimalizować minowolne wypadanie sierści u naszego konia. Dodatkowo, przy użyciu specjalnego furminatora dla koni zaoszczędzimy trochę czasu przy usuwaniu sierści w porównaniu do tradycyjnego zgrzebła. Na rynku jeździeckim znajdują się również furminatory ze specjalnie wyprofilowaną rączką, która odciąża nasz nadgarstek, a przy dużej ilości koni i sierści na prawdę może dostać w kość.
Efekty użycia furminatora dla koni możecie obejrzeć na poniższych filmikach, testy przeprowadzone zostały z pomocą Szczotki do usuwania sierści koni Lincoln ULTIMATE GROOMER. Zwróćcie uwagę ile sierści leży na ziemi.
 

Golenie koni


Dla leniwych i zabieganych polecamy najprostszą opcję z walką zmiany sierści u koni jaką jest golenie koni. Pozbędziemy się natychmiast sierści a na sezon będziemy cieszyć się koniem z króką i błyszczącą sierścią, ale jest jedno ALE. Przy goleniu konia konieczne będzie jego derkowanie. Czyli musimy przygotować się na koszt zakupu derek padokowych oraz stajennych aby uniknąć przeziębienia konia. Warto najpierw upewnić się, że stajenny będzie zmieniał derkę na padok oraz do boksu jeśli koń jest padokowany. Może okazać się, że ta najprostsza opcja będzie najdroższa dla naszego portfela oraz najbardziej kłopotliwa.


Kąpiel konia za pomocą szamponów dla koni


Jeśli pogoda jest odpowiednia możemy również wykąpać naszego konia za pomocą szamponów dla koni np. Lincoln Silky Shine Shampoo, które pomogą usunąć nam martwą sierść, brud oraz zimowy kurz z naszego konia. Pamietajmy tylko aby po kąpieli nałożyć na konia derkę polarową oraz utrzymać go w cieple aby uniknąć przeziębienia. Szampony dla koni wzbogacone są specjalnym substancjami, które dodatkowo pielęgnują skórę i sierśc naszego konia, dzięki czemu będzie bardziej odżywiona i mocniejsza. Po kąpieli warto również użyć furmiatora aby usunąć pozostałości sierści po kąpieli konia.  Jeśli nie wiesz jaki szampon dla koni najlepiej wybrać aby uporać się z linieniem konia przeczytaj wpis Skład szamponów dla koni.

Suplementy i olej dla koni


Oprócz zewnętrznej pielęgnacji koni, która ma na celu usunięcie martwej sierści, warto pamiętać również, że należy wzmocnić sierść naszego konia od środka. W sklepach jeździeckich znajdziemy wiele suplementów i olejów dla koni, które wspomogą wymianę sierści u koni oraz poprawią jej kondycję. W okresie linienia koni warto zapewnić naszemu koniowi źródło tłuszczy. Źródłem tłuszczy są wszelkie oleje dla koni np. Lincoln Soya Oil oraz suplementy z siemieniem lnianym np. Lincoln Linseed Pellets. Przy wyborze oleju dla koni warto zwrócić również uwagę na stosunek kwasów Omega 3 i 6, jeśli nie wiesz jaki olej wybrać dla swojego konia koniecznie przeczytaj Oleje w żywieniu koni. Przy regularnym stosowaniu oleju dla koni lub suplementu z siemieniem lnianym zauważymy poprawę stanu sierści oraz skóry u naszego konia.

Na wpływ stanu skóry u koni ma również witamina A,  niedobory tej witaminy mogą powstać u koni karmionych starszym sianem, dlatego warto poszukiwać paszy dla koni np. Panto Formel A lub witamin dla koni np. witaminy dla koni Lincoln Pro Complete Vitamins & Minerals, które mają wysoki poziom witaminy A.
Niski poziom białka w diecie konia może również spowolnić proces wymiany sierści u konia. U koni karmionych tylko owsem oraz sianem warto włączyć do diety dodatkowo źródło białka, które możemy znaleść w dobrej jakości paszach dla koni np. Nuba Builder lub sieczkach dla koni z lucerną np. Hartog Lucerne-Mix.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że aby skutecznie walczyć z wymianą sierści u koni należy stosować powyższe rady systematycznie jeśli chcemy osiągnąć oczekiwane rezultaty. 

Komentarze

Zostaw komentarz