Zapiaszczenie u koni - czyli piasek w jelitach

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: poniedziałek, maj 13, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 621

Wraz z pokarmem do układu pokarmowego konia może dostać się piasek, z upływem czasu ilość piasku w jelicie konia gromadzi się i może prowadzić to do zapiaszczenia konia, zwężenia światła jelita a w konsekwencji może wywołać kolkę u konia. Jest to tak zwana kolka piaskowa, której możemy łatwo uniknąć.

Piasek może trafić do układu pokarmowego konia np. gdy pobiera on z ziemi siano na padoku, często zdarza się również, że siano może być złej jakości i zawiera drobinki piasku. Dodatkowo na początku i na końcu sezonu pastwiskowego tzn. wiosną oraz jesienią trawa na padokach jest krótka. Konie szukają jej i często wyrywają z korzonkami pobierając równocześnie piasek, który odkłada się w ich jelitach, podrażniając je. Podawanie nieumytej marchwi czy innych warzyw również zwiększa ryzyko zapiaszczenia konia. Niestety nie jesteśmy w stanie w 100% wyeliminować piasku z diety konia, ale jest parę rzeczy, które możemy zrobić aby zminimalizować ryzyko zapiaszczenia konia oraz kolki.


Jak zapobiec odkładaniu się piasku w jelicie konia?


Po pierwsze pasze treściwe oraz inne dodatki nie powinny być podawane na ziemi tylko w specjalnych żłobach, warto również pamiętać o tym aby wybierać wysokiej jakości, sprawdzone pasze dla koni, których produkcja jest dokładnie kontrolowana np. Pasze dla koni Nuba Equi lub Pasze dla koni Eggersmann

Zwracajmy uwagę również na dobrej jakości siano ( bez kurzu i pyłu), jeśli już jest problem z jego dostępnością warto zamoczyć siano w wodzie na pewien czas aby wypłukać piasek i inne zanieczyszczenia. Na padoku możemy podać siano w siatce zamiast rzucać je na ziemie i dodatkowo zanieczyszczać piaskiem np. Siatka na siano Lincoln Hay Net Hanger.

Gdy pojawi się już pierwsza trawa na pastwisku poczekajmy chwilkę z wypuszczeniem koni aby troszkę urosła a nasze łakomczuchy nie wybierały krótkiej trawy z korzonkami i piaskiem. Warto więc zadbać o dobrej jakości pastwiska dla koni. Wypuszczanie konia tylko na piaszczyste kwaterki również pogorszy sprawę.

Powinniśmy również 1-2 razy do roku odpiaszczyć konia na wiosnę oraz jesień aby pozbyć się piasku zalegającego w jelitach naszego konia. Każdy z nas powinien profilaktycznie odpiaszczyć konia raz w roku aby zmniejszyć ryzyko kolek i chorób jelit u koni. W sklepach jeździeckich znajduje sie wiele preparatów i suplementów do odpiaszczania koni np. Lincoln Psyllium Husk, ważne jest aby odpiaszczacz dla koni zawierał nasiona babki płesznik, które w żołądku konia pęcznieją i zamieniają się w żel, który zbiera piasek w jelicie konia a następnie jest wydalany razem z zebranym piaskiem. Dodatkowo babka płesznik działa kojąco i łagodząco na jelita konia, dlatego polecana jest dla koni często kolkujących. 
Teraz specjalnie dla Was w promocji ;)
Pasza dla koni Lincoln

Objawy zapiaszczenia u koni?


Jednym z najczęściej występujących objawów zapiaszczenia jelit u koni są przewlekłe i nawracające kolki o nieznanym podłożu, wtedy jednak syatuacja jest już zaawansowana. Przed mogą wystąpić przewlekłe biegunki spowodowane efektem drażniącym piasku, można również usłyszeć wzmożoną perystaltykę u naszego konia.  W kale konia możemy znaleźć również śluz wskazujący na stan zapalny jelit, ogólny wygląda konia pogarsza się oraz spada masa jego ciała.  
Możemy również sami sprawdzić czy nasz koni jest zapiaszczony. Do wiadra z wodą należy wrzucić odchody konia i poczekać aż rozpuszczą się a piasek opadnie na dno.  Następnie należy odlać wodę i nalać ponownie czystą wodą i czynność tą parę razy powtórzyć aż woda będzie czysta a na dnie będzie można zauważyć piasek z jelit konia. Jeśli piasek jest dobrze widoczny należy odpiaszczyć konia profilaktycznie a próbę powtórzyć za jakiś czas.  
Należy pamiętać, że zapiaszczenie konia prowadzi do poważnych kolek, które często wymagają interwencji chirurgicznej w klinie dla koni, dlatego nie należy bagatelizować odpiaszczania koni!

Komentarze

Zostaw komentarz