Wskazówki jak odchudzić otyłego konia

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: piątek, styczeń 24, 2020 Komentarz: 0 Trafienie: 793

O otyłości wśród koni mówi się znacznie rzadziej niż o niedowadze wśród koni. Większość właścicieli koni szuka porad jak przytyć zbyt chudego konia, jednak problem otyłości u koni staję się coraz bardziej popularny. Potocznie mówi się, że koń zbyt gruby to koń, który dobrze wykorzystuje pasze.

Należą do nich często konie ras prymitywnych oraz w szczególności kuce.

Właściciel zbyt grubego konia często zaczyna proces odchudzania od obcięcia ilości paszy treściwej oraz objętościowej w diecie konia, jednak nie zawsze jest to dobre posunięcie a na pewno trzeba zrobić to z głową aby nie odbiło się to na zdrowiu układu pokarmowego konia, bo przecież z natury konie przystosowane są do ciągłego pobierania pasz objętościowych.

Mamy dla was parę wskazówek jak z głową odchudzić konia, który jest otyły i dobrze wykorzystuje pasze a nawet ‘puchnie z powietrza’.

 

Zważ swojego konia

Jest to pierwszy i podstawowy krok jaki powinien podjąć każdy właściciel konia, który pobryka się z problemami z wagą. Dzięki określeniu konkretnej wagi konia będziemy w stanie stwierdzić czy koń ma nadwagę czy niedowagę. Dodatkowo przy regularnym ważeniu konia będziemy w stanie optymalnie ocenić nasze efekty a nie ‘na oko’. Nie martw się nie potrzebujesz wagi dla konia! Wystarczy specjalna taśma do ważenia koni, która umożliwi ci samodzielne kontrolowanie wagi twojego konia.

Zważ jedzenie swojego konia

Rada z pozoru oczywista, ale ilu z nas waży ilość jedzenia jaką przyjmuje nasz koń? Zazwyczaj błędnie ustalamy dietę naszego konia na ‘miarki’ a jak wiadomo miarka miarce nie równa oraz pasza paszy nie równa.  Różnica między miarką paszy A a paszy B może wynosić nawet 0,5 kg. Dlatego tak ważne jest zważenie paszy treściwej oraz objętościowej. Wtedy rzeczywiście wiemy ile pokarmu dziennie otrzymuje nasz koń

Włóż siano do siatki

Siano czyli pasza objętościowa jest podstawą diety konia, dzięki jej regularnemu pobieraniu, układ pokarmowy konia jest w stanie odpowiednio funkcjonować. Dlatego nie należy nagle odciąć konia od siana aby zgubił brzuch, ponieważ może to mieć tragiczne konsekwencje jeśli chodzi o jego zdrowie.

Dla koni otyłych zaleca się siano, które jest trochę gorszej jakości (oczywiście pozbawione pleśni oraz kurzu), ponieważ zawiera automatycznie mniej cukrów. Koń może spożyć więcej siana ale w konsekwencji spożywa mniej kalorii i cukrów. Dodatkowo na pomoc przychodzą nam siatki do siana.

Gdy włożymy balot siana do siatki to koń spożyje mniejszą ilość siana przez dłuższy czas dzięki czemu nie będzie się nudził w boksie oraz będzie regularnie pobierał paszę objętościową.

Na rynku jeździeckim znajdziemy tradycyjne siatki np. Lincoln Siatka na siano, lub większe siatki, które pomieszczą cały balot i są szybkie w napełnianiu ze względu na swój kształt i otwór np. Lincoln haynet hanger.

Przy zakupie siatki należy zwrócić uwagę na wielkość jej oczek, im mniejsze oczka tym trudniej będzie koniowi opróżnić siatkę z siana.

Kup paszę dla koni otyłych

Jeśli nasz koń dostaje poza paszą objętościową również pasze treściwe to musimy zadać sobie pytanie czy jest to odpowiednia pasza dla konia otyłego.

Przy wyborze paszy dla konia otyłego trzeba zwrócić uwagę na to aby nie zawierała dużej ilości cukrów oraz skrobi np. Eggersmann ReVital Cubes. Ponadto, warto zrezygnować z owsa czy jęczmienia w diecie otyłego konia.

Czyli musimy szukać pasz niskocukrowych, które  będą pozbawione np. melasy w składzie. Pasze z niskim poziomem cukru mają niski poziom energii i nie dostarczają tyle kalorii co pasze średnio i wysoko energetyczne, dlatego są przeznaczone dla koni otyłych.

Dodatkowo przy zakupie paszy dla koni otyłych warto sięgnąć po te, które również nie zawierają zbóż w składzie co za tym idzie mają niski poziom skrobi a wysoki poziom włókna np. Nuba Slimmer musli, która pozbawiona jest melasy oraz zbóż w składzie.

Pasze dla koni o takich parametrach są zazwyczaj bardziej sypkie, lekkie i włókniste w porównaniu do innych pasz dla koni.

Pasze dla koni otyłych zostały tak stworzone aby nie dostarczyć zbyt wysokiej ilości kalorii w diecie konia otyłego ale jednocześnie pokrywają jego zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały.

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz