Udar cieplny u konia - jak zapobiegać

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: czwartek, czerwiec 6, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 435

Z nadchodzącym latem temperatura powietrza skoczyła niebezpiecznie wysoko, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu twojego konia i spowodować u niego udar cieplny o którym za dużo nie mówi się w środowisku jeździeckim. Przy udarze cieplnym u konia dochodzi do przegrzania organizmu z powodu wysiłku lub wysokich temperatur.


Przyczyny przegrzania organizmu konia:


Brak cienia i wody na padoku


Jeśli twój koń spędza dużo czasu na padoku w godzinach popołudniowych gdy słońce najmocniej grzeje to musisz zapewnić mu schronienie gdzie będzie mógł ochłodzić się w cieniu. Nie wskazane jest aby koń spędzał wiele godzin w pełnym słońcu bez możliwości schronienia się przed nim. Dodatkowo długie godziny spędzone na padoku bez wody mogą doprowadzić do odwodnienia się konia. Wodę dla konia należy również umieścić w cieniu aby zapobiec jej nagrzewaniu się. Do wody warto również dodać elektrolity, ponieważ podczas wysokich temperatur koń wraz z potem traci wiele ważnych minerałów. Elektrolity można rozpuścić w wodzie jeśli są w formie proszku np. elektrolity dla koni Baileys Aqua- Aide lub elektrolity dla koni Dodson & Horrell Electrolytes. Jeśli nasz koń nie przepada za elektrolitami możemy podać w strzykawce do pyska elektrolity dla koni w płynie np. elektrolity dla koni w płynie Lincoln Liquid Electrolytes o smaku jabłka. Więcej o podawaniu elektrolitów dla koni dowiesz się tutaj.
Elektrolity dla koni Lincoln

Jeśli temperatura w ciągu dnia jest zbyt wysoka pomyśl o pozostawieniu konia w zimnej stajni i wypuść go na padok z samego rana lub wieczorem gdy spadnie już temperatura. Wieczorem z uporczywymi owadami pomoże ci spray przeciw owadom dla konia np. Lincoln Citronella Spray.
SPRAY PRZECIW OWADOM DLA KONI LINCOLN CITRONELLA SPRAY WITH ALOE VERA


Brak ochłodzenia konia po ciężkim treningu


Pamiętaj żeby zawsze porządnie występować spoconego konia po treningu aby uspokoić jego oddech i tętno. Jeśli widzisz, że twój koń podczas jazdy szybciej się męczy i nie ma siły to po prostu zrób lżejszy trening. Przy wysokich temperaturach konie mogą szybciej się męczyć a w konsekwencji przegrzać. Po porządnym występowaniu, weź konia na myjkę i schłodź go wodą z pomocą specjalnych szamponów, które dodatkowo jeszcze chłodzą konia po treningu np. szampon chłodzący dla koni Lincoln Liniment Shampoo. Olejek miętowy zawarty w szamponie ostudzi zmęczone mięsnie twojego konia i przyniesie mu ulgę. PAMIĘTAJ! aby za pomocą ściągaczki dla koni usunąć nadmiar wody. Jeśli pozostawisz wodę na koniu i postawisz go w samym słońcu to efekt będzie zupełnie odwrotny. Woda stworzy barierę, która będzie trzymała ciepło w organizmie konia i efekt będzie taki jakbyś zarzucił płaszcz przeciwdeszczowy na konia. Po treningu należy również zapewnić dostęp do wody i również podać elektrolity np. Horse First Heavy Sweat.
Szampon dla konia Lincoln

Czasami warto zrezygnować z jazdy co wyjdzie twojemu koniowi na zdrowie!


Objawy udaru cieplnego u konia?


Pierwszymi objawami jakie powinny nas zaniepokoić to przyspieszony puls u konia, osowiałość oraz wzmożone pocenie się.


Co robić gdy podejrzewamy udar cieplny u konia?


Jak najszybciej należy wezwać lekarza weterynarii. W oczekiwaniu na przyjazd weterynarza należy natychmiast rozsiodłać konia, zabrać go w cień i podać wodę z elektrolitami. PAMIĘTAJ! aby nie zacząć chłodzić nagle konia zimnym strumieniem wody bo doprowadzisz do szoku termicznego. Należy stopniowo chłodzić organizm konia za pomocą mokrej gąbki lub ręczników zaczynając od dołu i kończąc na górze. Udar cieplny może doprowadzić nawet do śmierci konia.
Koń myty szamponem Lincoln

Komentarze

Zostaw komentarz