Tips and tricks: Jak odstraszyć owady od konia - część 1

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Produkty-recenzje Na: piątek, czerwiec 19, 2020 Komentarz: 0 Trafienie: 1439
W Polsce zaczyna się powoli upalne lato i jak co roku wraz z nim pojawiają się insekty, które znacznie utrudniają życie koni jak i jeźdźców. Podczas codziennych treningów masz problem z rozluźnieniem konia, ponieważ co chwilę rzuca głową a twój koń nie może spokojnie paść się całe dnie na pastwisku. Co więcej wiele koni ma reakcje alergiczne na ugryzienia insektów tzn. lipcówka lub egzema co powoduje nadmierny świąd, wypryski i ubytki sierści.

Niestety nie jesteśmy w stanie w 100% zwalczyć owadów w stajni, ale możemy zminimalizować problem na tyle ile się da, dlatego przygotowaliśmy dla Was serię porad jak odstraszyć owady od konia i jak go przed nimi skutecznie chronić.
Przygotowaliśmy, również dla Was zestawienie produktów chroniących konie przed owadami, na które warto zwrócić uwagę na rynku jeździeckim w tym roku.

Dziś omówimy derki oraz maski dla koni przeciw owadom


1. Derka siatkowa przeciw owadom dla koni


Derki siatkowe to idealne rozwiązanie jeśli twój koń spędza dużo czasu na pastwisku lub często jeździsz na spacery w teren. Spraye odstraszające owady dla koni mają ograniczony czas działa oraz często nie działają na wszystkie insekty. Jednak dobrze dopasowana derka siatkowa uniemożliwi owadom pogryzienie twojego konia. W tym przypadku warto zainwestować już w derki siatkowe, które w zestawie posiadają również kaptur, który uchroni również szyję konia przed ugryzieniami np. Hy Fly Guardian Rug.
Przy zakupie derki siatkowej dla konia, zwróć uwagę aby miała zestaw pasów pod brzuch co zapobiegnie zsuwaniu się derki na padoku oraz zapewni lepszą ochronę - insekty nie dostaną się od dołu derki. Po założeniu derki siatkowej od razu zauważysz ulgę u swojego konia na padoku co pozwoli mu dłużej cieszyć się w spokoju soczystą trawą na padoku.

2. Maski dla koni przeciw owadom


Kolejnym MUST HAVE dla jeźdźca i konia podczas sezonu letniego jest maska dla koni.  Okolice pyska konia czyli -  oczy, uszy oraz chrapy są bardzo delikatne na kontakt z owadami, co często powoduje nadmierne potrząsanie głową przez konia. Często możemy również zauważyć pogryzienia i ubytki sierści na uszach konia. Maska dla koni skutecznie osłoni oraz uchroni głowę konia przed ugryzieniami owadów. Dodatkowo w sezonie letnim możemy zauważyć nadmierne łzawienie oczu u koni, maska skutecznie ochroni oczy twojego konia przed czynnikami zewnętrznymi i zmniejszy łzawienie.

Na rynku jeździeckim możemy znaleźć 3 warianty masek dla koni:

Maska dla koni pełna z zakrytymi chrapami i uszami -> Hy Fly Mask with Ears

Maska  dla koni z zakrytymi uszami bez chrap - Hy Half Mask With Ears

Maska dla koni z odkrytymi uszami - polecana dla koni, które reagują nerwowo na dotyk przy uszach - Hy Fly Mask Without Ears
Jednak należy zauważyć, że derki siatkowe i maski mają jedną wadę. Nie każdy koń toleruje ich zakładanie, często próbując się ich pozbyć z grzbietu co kończy się widokiem poszarpanej derki. Przed zakupem derki czy maski warto również przedyskutować czy stajenny lub obsługa będzie zakładać derkę siatkową lub maskę na padok a następnie ściągać ją w boksie bo może okazać się, że derka i maska spędzą więcej czasu w pace niż na koniu.
A jak u Was sprawdzają się derki siatkowe dla koni i maski przeciw owadom? Stosujecie czy raczej skłaniacie się ku innym rozwiązaniom?

Komentarze

Zostaw komentarz