Suche i łamliwe kopyta u koni

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Produkty-recenzje Na: sobota, maj 8, 2021 Komentarz: 0 Trafienie: 302

Jak radzić sobie z suchymi i łamliwymi kopytami u konia

Każdy właściciel wierzchowca wie, że bez kopyt nie ma konia. W tym starym powiedzeniu jest wiele prawdy, powinniśmy przywiązywać szczególną wagę do kondycji kopyt naszego konia.

Niektóre konie mogą mieć tendencję do gnijących strzałek i miękkiej podeszwy kopyta, inne za to będą miały problem z kruchymi, pękającymi i suchymi kopytami. Są też szczęśliwcy, którzy nie muszą za bardzo zamartwiać się o pielęgnacje i suplementacje, ponieważ ich konie nie przejawiają częstych problemów ze stanem kopyt. Musimy jednak pamiętać, że często te problemy uwarunkowane są:

- brakami żywieniowymi, czyli niewłaściwie zbilansowaną dietą konia

- złymi warunkami bytowymi konia, czyli nadmierną ilością obornika w stajni lub padokowaniem konia na błotnistym i podmokłym podłożu

- niewłaściwą lub zbyt rzadką opieką kowala

Zawsze na początku warto wyeliminować powyższe czynniki, które mogą być powodem pogorszonej kondycji kopyt u koni. W tym wypadku najlepiej skonsultować się z weterynarzem oraz kowalem, którzy zdiagnozują problem oraz zaproponują zmianę diety lub sposób werkowania lub kucia konia.

 

Jeśli powyższe zmiany nie przynoszą rezultatów, należy pomyśleć o dodatkowym wsparciu dla kopyt w formie suplementów do kopyt dla koni lub preparatów pielęgnacyjnych do kopyt. W chwili obecnej w sklepach jeździeckich możemy znaleźć szeroką gamę wyspecjalizowanych smarów i olejów do kopyt oraz suplementów do poprawy stanu kopyt.

 

Dziś zajmiemy się tematem zbyt suchych i łamliwych kopyt – w tym przypadku zarówno suplementacja od wewnątrz jak i pielęgnacja od zewnątrz przyniosą oczekiwane rezultaty.

Wybraliśmy dla was produkty, które według nas są godne polecenia.

 

Preparaty pielęgnacyjne do suchych i łamliwych kopyt u koni

 

  1. NUMBER ONE – tutaj bezapelacyjnie polecamy specjalny krem nawilżający do kopyt Brytyjskiej marki Lincoln Intensive Hoof Moisturizer. Preparat ma konsystencje kremu do twarzy, który nakłada się na ścianę kopyt. Dla najlepszych rezultatów po nałożeniu kremu, najlepiej zostawić konia na korytarzu do wchłonięcia się kremu wewnątrz kopyta – przez. Ok 5 minut.

Moisturizer zawiera keratynę oraz aminokwasy, został wzmocniony gliceryną i olejami roślinnymi. Dodatkowo krem ma działa antybakteryjne. Krem intensywnie nawilża kopyto i uelastycznia – redukując problem suchości kopyt, zmniejsza łamliwość kopyt oraz wspiera zdrowy wzrost kopyta. Jest to idealny produkt na sezon letni, kiedy kopyta szczególnie potrzebują dodatkowego nawilżenia.

  2. Kolejnym  podobnym produktem również z serii Lincoln jest Hydra Hoof w wersji do jasnych i ciemnych kopyt- również w formie kremu. Preparat działa bardzo podobnie do powyższego produktu, jednak został dodatkowo wzmocniony aloesem oraz olejkiem herbacianym. Krem nie tylko nawilża i uelastycznia kopyto, ale dodatkowo utwardza je dlatego jest tak polecany dla koni kutych, które mają ubytki przy podkowiakach lub często gubią podkowy, oraz dla koni bez podków i po ochwacie, które dodatkowo narażone są na pęknięcia i ubytki.

 3. Lincoln Classic Hoof Ointment- preparat do ubytków w kopycie. Jeśli twój koń ma głównie problem z pęknięciami i rowkami, często się rozkuwa oraz róg kopytowy narasta u niego zbyt wolno, warto wypróbować ten produkt, który nakłada się miejscowo na pęknięcie oraz wzdłuż koronki. Preparat dodatkowo przyspiesza wzrost kopyta- producent obiecuje poprawę już po 4-5 tygodniach od regularnego stosowania i zapewnienia odpowiednich warunków bytowych i zbilansowanej diety.

 

Suplementy dla koni z łamliwymi i pękającymi kopytami

Przy suplementach do kopyt mamy do wyboru preparaty z prostszym składem – biotynę, które są również tańsze i złożone suplementy do kopyt, które niestety mają również wyższą cenę. Przygotowaliśmy dla Was propozycje z 3 półek cenowych.

 

Biotyna dla koni do kopyt-  najtańszym suplementem do kopyt dla koni będzie czysta biotyna z ewentualnymi dodatkami. Jeśli twój koń nie ma dużych i naglących problemów warto zacząć od podania samej tradycyjnej biotyny np. Lincoln Biotin lub biotyny z dodatkiem lizyny i metioniny, które wspomagają jej wchłanianie np. Lincoln Biotin premier. Jeśli twój koń jest wybredny warto spróbować z biotyną w formie cukierków z dodatkiem mięty Lincoln Biotin Tablets. Biotyna jest niezbędna do prawidłowego wzrostu rogu kopytowego oraz jego kondycji. Biotynę należy stosować przez okres przynajmniej  90 dni aby zapewnić odpowiedni wzrost i regenerację kopyt. Dodatkowo biotyna poprawi również wygląd sierści u konia

 

St. Hippolyt Ungulat- jest to suplement z średniej półki cenowej o rozbudowanym składzie. Suplement świetnie poprawia stan kopyt, które mają tendencje do pęknięć, szczelin i podbić. Preparat skierowany jest głównie do koni u których narasta zbyt wolno róg kopytowy, są po przebytym ochwacie lub koni, których kopyta są poddawane dużym obciążeniom np. WKKW.

Hoof Formula – suplement polecany przez większość kowali, niestety jednak ma dość wysoką cenę. Polecamy szczególnie dla właścicieli koni, którzy od dłuższego czasu już borykają się z problemem łamliwych i pękających kopyt oraz w przypadku gdy stan kopyt jest niepokojący. Suplement przyspiesza wzrost rogu kopytowego dzięki czemu ubytki oraz pęknięcia znikają a nowo narastające kopyto jest mocniejsze i odporne na pęknięcia. Suplement często jest również polecany przez lekarzy weterynarii u koni po przebytych urazach kopyt oraz ochwacie.

 

Bez względu na to, który suplement do kopyt lub preparat wybierzecie należy pamiętać o 4 faktach dotyczących kopyt.

 

  1.        Róg kopyta narasta ok. 9-12 miesięcy
  2.        Każdy suplement do kopyt należy przynajmniej przez ten okres żeby zapewnić długotrwały efekt, pierwsze efekty będą widoczne po 3 miesiącach- zaleca jest dalszą kuracje.
  3.        Suplementacja wpłynie tylko na nowo narastających róg
  4.        Kopyta potrzebują ruchu aby stymulować przepływ krwi i ich wzrost

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz