Pasze dla koni- karmienie starszego konia

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: czwartek, czerwiec 13, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 488
Wraz z wiekiem układ pokarmowy konia staje się coraz mniej wydajny. Możemy zaobserwować spadek masy ciała u koni starszych, który spowodowany jest gorszym wchłanianiem i wykorzystywaniem pasz. Zmiany te zachodzą u koni około 18 roku życia.
W tym momencie musimy pomyśleć o zmianie diety naszego konia, ponieważ jego potrzeby znacznie różnią się od tych w kwiecie jego wieku. Dodatkowo dochodzi nam problem z uzębieniem, niektóre starsze konie mogą mieć problem z pobieraniem pokarmu a w szczególności pasz objętościowych czyli siana.
Kiedy dokonać zmiany w diecie starszego konia?
Zmiany warto wprowadzić zanim zauważymy u naszego konia spadek masy ciała oraz mięśni. W tym momencie będzie nam znacznie trudniej doprowadzić konia do jego poprzedniej kondycji. Zmiany należy wprowadzać stopniowo i obserwować reakcje konia oraz jego wygląd. W sklepach jeździeckich znajdziemy wiele pasz dedykowanych właśnie dla koni seniorów. Pomożemy Wam dziś dokonać wyboru paszy oraz mamy dla Was parę wskazówek, których powinien się trzymać właściciel starszego konia.


Jak karmić starszego konia? - wskazówki


1. Włókno na pierwszym miejscu


W diecie każdego konia przewagę powinno stanowić włókno pochodzące z pasz objętościowych. Jednak z wiekiem starszy koń coraz gorzej przyswaja włókno a czasami może mieć problem z pobieraniem go. Problemy z zębami u starszych koni mogą spowodować biegunki, które wywołane są złym pogryzieniem siana. Czasami starsze konie odmawiają spożywania siana lub pobierają je w mniejszej ilości. W takim przypadku należy zapewnić starszym koniom dodatkowe źródło włókna w ich diecie.

- do paszy treściwych możemy włączyć wysłodki buraczane dla koni, które dostarczą dodatkowego włókna w diecie naszego konia np. Wysłodki buraczane dla koni - Nuba Speedy Beet Mix. Wysłodki zawsze należy podawać w formie papki po uprzednim namoczeniu, dlatego również świetnie sprawdzą się u starszych koni, które mają problem z uzębieniem

- kolejnym dodatkiem do paszy treściwej jest sieczka, większość z sieczek dostępnych w sklepach jeździeckich może być podawana jako częściowy zamiennik siana. Co więcej, dodatek sieczki do paszy treściwej spowolni pobieranie jej przez konia i zachęci do wytwarzania śliny np. Lucerna dla koni - Hartog Lucerne-Mix . Następnie ślina ustabilizuje pH w żołądku konia oraz zmniejszy negatywny wpływ kwasów żołądkowych na błonę śluzową żołądka a to zmniejsza ryzyko wrzodów u koni. Dłuższe pobieranie paszy sprawi, że będzie ona lepiej pogryziona przez konia a co za tym idzie będzie lepiej stawiona i wykorzystana przez konia.

- jeśli nasz koń zupełnie nie jest w stanie pobierać siana to czas najwyższy aby przestawić go na dietę papkową. Tutaj wybawieniem okażą się wszelkiego rodzaju trawokulki lub sianokulki dla koni np. Sianokulki dla koni - Eggersmann Heu Cubes. Mogą stanowić całkowity zamiennik siana w formie papki. Dodatkowo dostarczą do organizmu konia wody i nawodnią go. Szczególnie starsze konie mogą pobierać mniej wody niż powinny w okresie zimowym. Jednak trzeba je zdawać częściej i w mniejszych ilościach niż tradycyjne siano


2.  Zamień paszę dla konia na paszę dla koni starszych


Nie bez powodu producenci pasz dla koni posiadają w swojej ofercie pasze dla koni seniorów. Pasze te są o wiele łatwiej przyswajalnie przez starsze konie, nie obciążają ich ukł. pokarmowego, ponieważ są lekkostrawne i bardzo często można podawać je w formie papki jeśli nasz starszy koń ma problemy z zębami. U konia możemy zaobserwować nie tylko spadek masy ciała, ale również mięśni. Starsze konie mają większe zapotrzebowanie na białko aby utrzymać masę mięśniową, dlatego należy szukać pasz, które mają wysoki poziom białka  np. Pasza dla koni starszych - Baileys Senior Mix. W sklepach jeździeckich znajdziemy również pasze dedykowane typowo koniom zbyt chudym i bez mięśni np.Pasza dla konia na przytycie - Nuba ProMass Mix, które przyspieszą odbudowę masy u starszego konia. Przykładem paszy dla starszych koni, która może być podawana na sucho oraz mokro jest Musli dla starszych koni - Nuba LongLife Musli.
Powinniśmy również wybierać pasze dla starszych koni, które mają niski poziom cukru, ponieważ starsze konie mają problem z metabolizowaniem cukrów. Czyli unikaj pasz z dużą zawartością ziaren oraz melasy.
Świetnym dodatkiem mogą również okazać się otręby ryżowe, które świetnie wspierają rozbudowę muskulatury w starszych koni i również mogą być podawane u starszych koni w formie papki np. Otręby ryżowe dla koni - Nuba Rice&Mint
A jak wygląda dieta waszego końskiego seniora?

Komentarze

Zostaw komentarz