Niezbędnik na zawody jeździeckie - pielęgnacja konia i sprzętu

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: środa, kwiecień 3, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 687
Robi się coraz cieplej a co za tym idzie zbliża się sezon letni na zawody jeździeckie. Wszyscy jeźdźcy nie mogą się doczekać aby wystartować na czworoboku lub parkurze na świeżym powietrzu. Wszyscy mamy już dość zimna i jeżdżenia na hali. Wraz z poprawą pogody zwracamy większą uwagę na czystość naszego konia oraz sprzętu, świecące słońce pokazuje nam wszystkie zabrudzenia jakie pozostały po zimie na naszym sprzęcie jeździeckim lub koniu.

Przygotowanie konia do zawodów jeździeckich rozpoczynamy zawsze w stajni dzień przed zawodami. Jeżeli sprzyja nam pogoda to warto zawsze wykąpać konia za pomocą specjalnego szamponu dla koni, dedykowanemu potrzebom naszego konia. Jeśli nie wiesz jaki szampon wybrać koniecznie przeczytaj nasz wpis Skład szamponów dla koni. Pamiętaj zawsze również o wyszorowaniu kopyt. Gdy koń już wyschnie spryskaj jego grzywę, ogon i sierść za pomocą odżywki do sierści dla koni, która ułatwi rozczesywanie oraz nada blasku sierści a ogon konia stanie się miękki i puszysty np. Lincoln Silky Shine.
Jeśli chodzi o pielęgnacje kopyt przez zawodami, na czyste i osuszone kopyta dobrze nałożyć smar nawilżający do kopyt lub olej np. Lincoln Green Hoof Oil.  Na koniec można również zapleść grzywę konia za pomocą gumeczek do korków np. Lincoln gumeczki do grzywy

Niestety nawet po tak perfekcyjnej pielęgnacji naszego konia, trzeba przygotować się, że jak rano wejdziemy do boksu w celu przygotowania go do transportu to znajdziemy brudnego i wesołego konia z rozwalonymi koreczkami. To samo tyczy się drugiego dnia zawodów jeśli jedziemy na zawody 2 lub 3 dniowe.
Na szczęście z pomocą przybywają nam producenci środków pielęgnacyjnych dla koni i sprzętu jeździeckiego.
Podczas zawodów niestety nie ma czasu na długą pielęgnacje konia lub sprzętu, szczególnie jeśli startujemy na więcej niż jednym koniu. Dlatego warto zaopatrzyć się w preparaty do pielęgnacji koni i sprzętu jeździeckiego, które skracają czas czyszczenia.

Pielęgnacja sierści konia


Zacznijmy od najbardziej problematycznej maści konia czyli siwej. Każdy właściciel siwego konia wie jaką udręką są żółte i brązowe plamy na sierści i brudny ogon. Bardzo często samo wyczyszczenie siwego konia przed startem nie wystarczy aby pozbyć się tych plam a niestety nie mamy czasu na ponowne kąpanie naszego konia. 
Przydatne w tej sytuacji okażą się spraye do usuwania plam np. Lincoln Stain Remover. Wystarczy spryskać miejscowo plamę, odczekać parę sekund i przetrzeć gąbeczką aby pozbyć się uporczywych żółtych plam na siwym koniu bez używania szamponu dla koni.
Jeśli nadal pozostały zabrudzenia lub koń posiada jakieś naturalne przebarwienia na sierści a chcielibyśmy żebym był perfekcyjnie biały na czworoboku możemy skorzystać z kolejnego świetnego produktu jakim jest Lincoln Concealer White Spray. Jest to na spray barwiony na biało, przeznaczony do maskowania niedoskonałości na sierści. Wystarczy spryskać zabarwienie, które natychmiast stanie się białe. Co najlepsze, aby pozbyć się sprayu po przejeździe wystarczy użyć tylko szczotki. Produkt występuje również w kolorach przeznaczonych do karych i gniadych koni.
Kolejnym produktem wartym polecenia do szybkiej pielęgnacji sierści konia przez przejazdem jest Lincoln Total Groom. Jest to wielofunkcyjny spray przeznaczony do wszystkich maści koni. Lincoln Total Groom jednocześnie działa jak suchy szampon dla koni, czyli usuwa wszystkie zabrudzenia z sierści a  następne nabłyszcza oraz ułatwia rozczesanie ogona oraz grzywy. Na koniec zapobiega osadzaniu się kurzu na sierści konia. Co najważniejsze daje niesamowity efekt końcowy. Koń lśni a ogon jest miękki i puszysty.


Pielęgnacja kopyt konia


Wykończeniem naszej pielęgnacji konia przed startem są lśniące kopyta. Do kopyt często przykleja się słoma oraz obornik więc trzeba posmarować je przed samym startem. Jednak trzeba przygotować się na to, że cały kurz oraz piasek z parkuru lub czworoboku przyczepi się do naszych lśniących kopyt i totalnie popsuje nasz efekt. Rozwiązaniem są specjalnie spraye do kopyt przeznaczone właśnie do stosowania podczas zawodów jeździeckich np. Lincoln Hoof Oil Spray. Spray w kilka sekund wysycha na kopycie i nadaje mu blask. Kopyto jest suche więc kurz ani piasek nie przyczepi się do niego. Możemy już gotowego konia wyprowadzić z boksu, popsikać kopyta i od razu wyjechać na rozprężalnie ze świecącymi kopytami.
   


Pielęgnacja sprzętu jeździeckiego.


Przejdźmy teraz do pielęgnacji naszego siodła, ogłowia oraz oficerek. Jak już wiele razy powtarzaliśmy zawsze należy najpierw umyć sprzęt jeździecki za pomocą mydła glicerynowego np. Lincoln Glycerine Gel a następne nałożyć smar lub olej pielęgnujący do sprzętu jeździeckiego. Należy to również zrobić parę dni przed zawodami aby siodło nie było śliskie oraz nie poplamiło nam naszych białych bryczesów. Ale co zrobić gdy nie było czasu na wyczyszczenie siodła czy oficerek? Z czystym sumieniem możemy polecić wam spray do czyszczenia sprzętu jeździeckiego Lincoln Total Tack.  Spray natychmiast  działa i wysycha. Wystarczy spryskać siodło, przetrzeć gąbeczką i możemy wsiadać na konia. Siodło oraz oficerki będą w kilka sekund suche i czyste. To zdecydowanie coś dla spóźnialskich i zapominalskich.
 
   
Mamy nadzieje, że wybrane przez nas produkty do pielęgnacji koni i sprzętu jeździekciego ułatwią wam życie podczas zawodów jeździeckich. Czekamy na wsze opinie oraz rezulaty.
W ramach niespodzianki mamy dla naszych czytelników kod rabatowy na produkty pielęgnacyjne Lincoln Kod: Zawody

Komentarze

Zostaw komentarz