Mesz dla koni - Wszelkie niezbędne informacje

Wysłane Przez: W: Żywienie Na: czwartek, grudzień 13, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 294

Prawidłowe żywienie koni, ma największy wpływ na jego zdrowie, wygląd i ogólną kondycję. Zakup pasz najwyższej jakości lub samodzielne jej przygotowanie powinno być naszym priorytetem. Częstotliwość oraz rodzaj podawanego posiłku powinno się dostosować do rasy, wieku oraz sposobu wykorzystywania naszego konia. Jedyną paszą, która będzie zawsze wskazana, niezależnie od powyższych czynników jest mesz. Przyjrzyjmy się bliżej temu niesamowicie zdrowemu typowi pasz.

Czym jest mesz?

Mesz to własnoręcznie przyrządzana lub zakupiona, gotowa ciepła mieszanka, którą głównymi składnikami są: siemię lniane, otręby i owies. Wzbogacany również innymi wartościowymi dodatkami. Uwielbiany przez konie, posiada wiele korzyści, o których więcej poniżej.

Składniki

Mesz, będzie się nieco różnić swoim składem w zależności od producenta. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku własnoręcznie robionego meszu. Jednak kilka ze składników, które stanowią podstawę tej paszy, występuje zawsze i przynosi największe korzyści. Poniżej krótki opis poszczególnych z nich:

Siemię lniane

Bardzo wartościowy składnik, który powinien być zawarty w składzie każdego meszu. Śluz, zawarty w siemieniu, ma za zadanie pokryć ściany jelit i żołądka warstwą ochronną, działa osłonowo. Dodatkowo zawiera sporą ilość pożądanego białka i tłuszczu. Znakomicie uzupełnia także niedobór selenu. Ma działanie przeciwzapalne i łagodzi podrażnienia. Wysoki poziom kwasów tłuszczowych pozytywnie oddziałuje na okrywę włosową oraz zapewnia świetną regenerację ścian komórkowych.

Otręby pszenne

Kolejny z istotnych składników meszu. Nie charakteryzują się tak niesamowitymi właściwościami jak siemię, jednak są bardzo lubiane przez konie. Powinniśmy szukać lub przyrządzać mesz, z umiarkowaną ilością otrębów. Ich nadmiar, może doprowadzić do osłabienia przewodu pokarmowego (działają przeczyszczająco). Wadą jest również niekorzystny stosunek wapnia do fosforu. Nieuzupełnienie wapnia, może prowadzić do różnych problemów kostnych.

Istnieją również zalety otrębów. Wśród nich: duża ilość kalorii (posiłek wysokoenergetyczny) oraz bardzo dobre wsparcie peralistyki jelit.

Zamiennie lub dodatkowo mogą być stosowane otręby owsiane.

Niegnieciony owies

Służy jako wypełniacz meszu. Zapobiega zlepianiu się i tworzeniu brył, z przygotowanego posiłku. Dodatkowo posiada szereg korzystnych właściwości, m.in.: pobudza i wzmacnia organizm konia. Jest bogaty w białko i związki mineralne

Pozostałe składniki

Składnikami, które zbilansują niedobory i dostarczą niezbędne wartości naszym koniom są: wysłodki owocowe, lucerna oraz mieszanki ziół i dodatki witaminowo-mineralne.

Jakim koniom jest szczególnie polecany?

Mesz jest określany jako pasza specjalistyczna, lecznicza i dietetyczna. Zalecane jest rozważne włączenie do diety każdego konia. Jednak szczególnie jest polecany dla koni:

 • po rekonwalescencji

 • biorących udział w wymagających zawodach, szczególnie w okresie zimowym

 • mających problemy z kolką, zaparciami oraz zaburzeniami trawienia

 • starszych, mających problem z uzębieniem

Zalety spożywania meszu przez konie

Mesz jest niesamowitym posiłkiem, który posiada wiele zalet, wśród nich:

 1. W naturalny sposób, skutecznie reguluje proces trawienny

 2. W okresie zimowym, świetnie ogrzewa organizm konia

 3. Uwielbiany przez konie, może być znakomitym nośnikiem, w którym podamy niezbędne leki i suplementy

 4. Zapobiega kolkom i zaparciom

 5. Usprawnia regeneracje po zawodach i operacjach

 6. Działanie profilaktyczne, osłaniające jelita

 7. Poprawa wyglądu kopyt i sierści

Gotowy (kupny) czy samemu przyrządzony

Za meszem samodzielnie przyrządzanym, przemawia fakt, że samodzielnie możemy dobierać składniki, regulując ich ilość. Prawdopodobnie, będzie też to nieco tańsza opcja.

Gotowy mesz, wysokiej jakości, przygotowany przez cenionych producentów, to dobry wybór. Eksperci z dziedziny żywienia koni, starannie opracowują skład produktu, aby był odpowiednio zbilansowany i przyniósł zamierzony efekt. Plusem gotowego meszu jest to, że nie poświęcamy na jego przygotowanie dużo czasu (w przeciwieństwie do własnoręcznego przyrządzania). Wystarczy zalać go gorącą wodą, odczekać około 10 minut i gotowe. Sprawdź naszą ofertę na mesz najwyższej jakości, w atrakcyjnych cenach: http://healthyhorse.pl/158-mesz.

Przyrządzenie

Sposobów na przyrządzenie jest wiele, w zależności od użytych przez nas składników. Przedstawimy poniżej wersję podstawową. Będziesz potrzebować:

 • Owies – 2 kilogramy

 • Otręby pszenne – 1 kilogram

 • Siemię lniane – 200 gram

 • Sól kuchenna – 20 gram

 • Dodatki np. płatki kukurydziane, melasa, lucerna, wysłodki owocowe.

Przygotuj większy garnek i wsyp do niego siemię lniane. Zalej wodą i zacznij gotować. Odczekaj do pojawienia się charakterystycznego śluzu. Do wrzącej mieszanki, zacznij dodawać pozostałe składniki. Dolej kolejny litr wrzącej wody. Zamieszaj wszystko dokładnie, odczekaj chwilę i zdejmij z palnika. Przykryj garnek przykrywką i owiń kocem. Teraz, powinieneś odczekać od 2 do 4 godzin. Po tym czasie, gdy mesz już przestygnie, ponownie go zamieszaj. Gotowe! Możesz teraz podać ciepłą mieszankę koniowi. Należy pamiętać, że mesz szybko się psuje. Z tego powodu, powinien być zużyty tego samego dnia, w którym go przygotowaliśmy.

Komentarze

Zostaw komentarz