Lizawki dla koni – przegląd lizawek

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Produkty-recenzje Na: niedziela, grudzień 16, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 530

Lizawki dla koni – jaką lizawkę wybrać?

Dziś zajmiemy się przeglądem lizawek dla koni. Na rynku jeździeckim znajduje się wiele rodzajów lizawek. Bardzo często dostajemy od was zapytania jaką lizawkę dla konia wybrać? Czym różnią się poszczególne lizawki dla koni? Czy lizawka nadaje się dla koni z tendencją do ochwatu?

Zaraz rozwiejemy wasze wszelkie wątpliwości, ale najpierw zobaczymy jakie korzyści niesie ze sobą powieszenie lizawki w boksie naszego konia

Zalety lizawek dla koni:

- minimalizują ryzyko rozwoju narowów stajennych lub zmniejszają ich częstotliwość, jeśli już występują np. tkanie, łykanie, gryzienie

- lizawka to bezkonkurencyjny pogromca nudy w boksie, szczególnie podczas sezonu zimowego gdy konie spędzają mniej czasu na padoku lub podczas kontuzji konia

- pobudzają produkcje śliny u konia co ma dobroczynny wpływ na procesy trawienne

- lizawkę można zawiesić podczas werkowania, golenia lub w transporcie aby uspokoić konia i zająć go czymś innym aby zminimalizować ryzyko stresu i agresywnego zachowania

- i najważniejsza zaleta twój koń jest szczęśliwy

 

Lizawka dla koni Munch

Lizawki dla koni Munch są jedyne w swoim rodzaju, ponieważ są całkowicie zrobione z pasz objętościowych. Wysokiej jakości traw oraz ziół np. rumianek, werbena, głóg, owoc dzikiej róży itp. Każda z lizawek dodatkowo posiada sól oraz witaminy i minerały. Lizawki Munch są całkowicie pozbawione zbóż, mają niski poziom cukru oraz wysoki poziom włókna, dlatego nadają się dla wszystkich koni. Jest to idealna lizawka dla koni wrzodowych, zagrożonych ochwatem oraz dla koni otyłych. W tym przypadku nie musimy się obawiać, że nasz koń spożyje zbyt dużą ilość cukru. Lizawkę umieszcza się w specjalnej siatce aby spowolnić jej pobieranie przez konia. UWAGA ! Lizawkę należy powiesić tak aby nie dotykała krawędzi boksu, tylko w ten sposób nasz koń będzie mógł się nią cieszyć dłużej. Lizawki Munch są chętnie zjadane przez konie ze względu na zapach ziół. Lizawki dla koni Munch występują 2 wersjach: uspokajającej Calmmunch oraz witaminowej Vitamunch. Lizawka nadaję się również jako dodatkowy posiłek dla konia między karmieniami. Wystarczy wrzucić ją do żłobu lub zalać gorącą wodą dzięki czemu spęcznieje i dostarczymy do organizmu  konia dodatkowe płyny. Polecamy szczególnie w zimę aby rozgrzać organizm konia.  Lizawki Munch to zdrowy odpowiednik przekąski dla koni!

                                                             

Lizawki dla koni Swingers

Lizawki Swingers zostały zaprojektowane na tej samej zasadzie co lizawki Munch, jednak mają troszkę uboższy skład, nie posiadają dodatku witamin, minerałów oraz ziół, które naturalnie nie występują w trawach. Jednak, tak samo jak lizawki Munch nadają się dla wszystkich koni, ponieważ mają niski poziom skrobi, cukrów oraz są w całości wykonane z pasz objętościowych. Lizawki Swingers zawiesza się za pomocą sznurka, tak aby nie dotykały krawędzi boksu, ponieważ koń może oprzeć ją o ścianę i rozgryźć.  

Lizawki dla koni Likit

Lizawki Likit są bardzo chętnie zjadane przez konie ze względu na syrop glukozowy i dekstrozę w składzie i dodane aromaty. Lizawki są słodkie więc na pewno zasmakują każdemu koniowi. Dodatkowo lizawki Likit pasują do zabawek z tej samej firmy np. Zabawka Likit Boredoom Breaker na 2 małe wkłady Likit i jeden duży wkład Likit lub Zabawka Likit Boredoom Buster na 2 małe wkłady Likit. Dzięki czemu czas spożywania lizawki jest znacznie dłuższy. Jednak smakowitość tych lizawek jaką zawdzięczają dzięki syropowi glukozowemu, sprawia, że nie są to tak zdrowe przekąski dla koni. W przypadku koni łykawych czy koni otyłych i z tendencja do ochwatu nie są zalecane ze względu na wysoki poziom cukru. Według producenta koń nie powinien spożyć więcej niż 150g lub 300 g lizawki Likit dziennie ze względu na poziom cukru.

 

Lizawki dla koni Bizzy Bites

Zdrowsza alternatywa dla lizawek Likit. Lizawki Bizzy Bites działają na podobnej zasadzie jak lizawki Likit, również posiadają w swoim składzie cukier, jednak jego poziom jest niższy. Według producenta Likit, wkład 300g odpowiada 2 godzinom wypasu konia na trawie jeśli chodzi o podaż cukru, wkład lizawki Bizzy Bites 1kg odpowiada 4 godzinom  wypasu konia na trawie. Jak widzicie wkład lizawki Bizzy Bite jest znacznie większy i do tego posiada o wiele mniej cukru niż lizawki Likit. Jest to świetna alternatywa dla właścicieli koni, które nie powinny spożywać dużych ilości cukru. Dodatkowo do lizawek Bizzy Bites istnieją specjalnie zabawki, dzięki czemu lizawkę możemy powiesić w boksie aby znajdowała się w powietrzu, możemy przymocować ją na ścianie boksu lub po prostu położyć na ziemi w boksie lub padoku! Aby jeszcze bardziej zwiększyć smakowitość lizawek, producent dodał w środku lizawki wymienne wkłady aromatyzujące i olejek miętowy. Dzięki czemu lizawka będzie cały czas pięknie pachnieć i zachęci konia do pobierania lizawki nawet jak już straci zapach. Lizawka ma konsystencję i twardość kamienia.

   

Lizawki dla koni Horslyx

Lizawki Horslyx nie są tylko smaczną przekąską dla twojego konia, ale również bilansują jego dietę opartą na sianie i owsie. Lizawki Horslyx posiadają dodatkowe witaminy, minerały i pierwiastki śladowe. Lizawka zawiera 33% cukru, dodatkowo posiada biotynę i metioninę aby wesprzeć kopyta oraz oleje dla błyszczącej sierści. Lizawki Horslyx występują w wielu wariantach np. Mobility, która wspiera dodatkowo stawy oraz Respiratory, która udrożnia drogi oddechowe koni. Jeśli dieta twojego konia opiera się na owsie i sianie to zdecydowanie w jego boksie lub na padoku powinna pojawić się lizawka Horslyx.

Lizawki dla koni Hubblick

Lizawki Hubblick przypominają lizawki Horslyx w wyglądzie oraz konsystencji. Lizawka jest wodoodporna dlatego można umieścić ją również na padoku i nie przejmować się pogodą. Lizawka ma niski poziom cukru 12% (lizawka Horslyx 33%) oraz wysoki poziom witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. Dodatkowo posiadają zioła takie jak kozieradka, czosnek, mięta, rumianek, waleriana czy lukrecja. Podobnie jak lizawki Horslyx, lizawki Hubblick również bilansują dietę koni opartą na owsie i sianie. Lizawki dla koni Hubblick występują w różnych wersjach smakowych np. Hubblick Respiratory na układ oddechowy lub Hubblic Hoff and Hide dla zdrowych kopyt.

Lizawka dla koni Panto

Lizawka dla koni PANTO® Formel Leckschale doskonale nadaje się do stosowania w stajni, na łące czy padoku. Podawana w okresie wypasu łąkowego zapobiega niedoborom substancji mineralnych (makro i mikroelementów). Jest szczególnie polecana dla klaczy i źrebiąt w okresie wypasu. Optymalne zestawienie witamin i związków mineralnych zapewnia prawidłowy rozwój układu mięśniowo-szkieletowego u źrebiąt, a u klaczy wspomaga produkcje mleka. Wysoki udział sodu stabilizuje i przyspiesza regeneracje organizmu po obciążeniu. Bilansuje i uzupełnia straty elektrolitów wydalanych razem z potem podczas okresów zwiększonych obciążeń.

Sól himalajska dla koni

Nie zapominajmy również o tradycyjnych lizawkach solnych np. Lincoln Himalayan Salt. Sól himalajska uzupełni poziom minerałów i elementów śladowych w organizmie konia. Niestety niektóre konie nie chcą spożywać tradycyjnych lizawek solnych.

 

Przy wyborze lizawki dla koni zawsze warto zwrócić uwagę na zawartość cukru oraz zdrowie naszego konia! Zbyt duża ilość cukru w diecie może prowadzić do otyłości, może pogorszyć stan kopyt a u koni skłonnych do ochwatu znacznie pogorszyć ich stan zdrowotny!

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz