Jak zbilansować dietę konia?

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: środa, sierpień 11, 2021 Komentarz: 0 Trafienie: 309


Jak zbilansować dietę konia?

Zbilansowanie diety konia nie zawsze jak tak łatwe jak może się to wydawać.
Jeśli nasz koń przyjmuje odpowiednie ilości pasz objętościowych oraz treściwych to zbilansowanie jego diety będzie o wiele prostsze niż w przypadku koni, których dieta uboga jest w pasze treściwe.


1.Gotowe pasze dla koni


W przypadku gdy podajemy gotowe pasze dla koni pełnoracjowo możemy być pewni, że dieta konia jest odpowiednio zbilansowana. Każda z pasz została tak stworzona aby pokryć dzienne zapotrzebowanie danej grupy koni na wszelkie minerały, witaminy i pierwiastki.
Dla koni starszych np. Pavo 18plus, dla koni rekreacyjnych np. Nuba Daily Musli, koni sportowych Pavo TopSport, dla młodych koni Nuba Grow3.
Na worku zawsze znajdziemy informacje od producenta pasz dla koni o odpowiednim dawkowaniu przy którym dieta konia nie wymaga dodatkowej suplementacji.


Problem pojawia się jeśli z jakiś przyczyn koń nie może przyjmować dużych ilości pasz treściwych. Często rolę odgrywa tu otyłość u koni, które potocznie nazywa się GOOD DOERS. Jest to grupa koni, które bardzo dobrze wykorzystuje pasze i 'puchnie' w oczach. Dla takich koni zostały również stworzone specjalne pasze, które pokrywają wszelkie zapotrzebowanie dostarczając równocześnie małą ilość kalorii i tłuszczy, dzięki czemu przy pełnoracjowym dawkowaniu koń nie tyje jak po standardowych paszach np. Nuba Slimmer Musli a jego dieta jest zbilansowana.


2. Mieszanki paszowe i witaminy dla koni


Kolejną przyczyną decyzji o wykluczeniu pasz treściwych z diety konia może być stan zdrowotny np. wrzody żołądka u koni, ochwat, choroby metaboliczne, problemy z uzębieniem u starszych koni. Jeśli zdecydujemy, że nasz koń będzie wyłącznie otrzymywał pasze objętościowe to musimy zbilansować jego dietę specjalnymi mieszankami paszowymi i witaminami dla koni, które zostały stworzone tak aby pokryć całe potrzebowanie dzienne konia aby mógł się cieszyć dobrą formą i zdrowiem np. Lincoln All Essential

-Zapewnia pełne spektrum witamin i minerałów dla koni

-Spełnia dzienne rekomendowane dawki przez NRC (National Nutritional Council)

-Znikomy udział cukru i skrobi

-bez dodatku żelaza

-Brak substancji wypełniających

Wysoko przyswajalne, składniki GMO FREE

-Smak mięty zachęca wybredne konie do spożywania witamin

-Stworzone w współpracy z UK Equine Nutritionists

Pamiętaj aby zwrócić uwagę czy dany suplement dla koni pokrywa jednocześnie zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały!

3. Balancer dla koni

Jeśli jednak nie chcesz całkowicie wykluczyć pasz z diety konia a tylko ograniczyć ich ilość to warto zainwestować w pasze typu Balancer. Ciekawą linię balancerów dla koni znajdziemy w paszach dla koni Nuba Equi, większość ofertowanych przez nich pasz ma również odpowiednik Balancera np. Nuba Grow1 Balancer. Balancer jest to skoncentrowana pasza, która dostarcza maksimum wartości odżywczych przy minimalnej ilości jej podawania przez co koń otrzyma wszelkie niezbędne składniki bez obciążania jego układu pokarmowego.

Bez względu na wybraną formę zawsze skonsultuj dietę swojego konia z weterynarzem lub dietetykiem od koni, jeśli jego stan i wygląd budzi u ciebie niepokój konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań krwi aby ustalić przyczynę problemu.

Komentarze

Zostaw komentarz