Jak przytyć chudego konia - część 1

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: środa, lipiec 24, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 2291
Dziś zajmiemy się odwiecznym problemem właścicieli chudych koni czyli - jak przytyć konia?

Jest to jeden z najczęściej poruszanych problemów w naszych rozmowach z wami. Często właściciele koni dzwonią do nas zrezygnowani i nie wiedzą już jaką paszę wybrać, ile podawać bo koń wciąż jest za chudy. Jednak zanim zaczniemy wprowadzać jakieś modyfikacje do diety konia warto sprawdzić jego stan zdrowia bo właśnie może on jest problemem jego niedowagi a nie żywienie. Przy konsultacji z weterynarzem warto zwrócić uwagę na stan uzębienia konia, może właśnie zęby stanowią problem niedowagi. Jeśli koń nie może prawidłowo pobierać pokarmu to może mieć również problem z przyswajaniem go. Wszelkiego rodzaju przewlekłe biegunki lub kolki również powinny zwrócić naszą uwagę, często konie wrzodowe mają problem z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała (jednak nie jest to reguła, niektóre konie wrzodowe utrzymają prawidłową masę ciała podczas choroby wrzodowej żołądka). Jeśli nasz weterynarz wykluczy problemy zdrowotne, które mogą być podłożem złej kondycji naszego konia to wtedy warto pomyśleć o zmianach w diecie konia.


Jak przytyć konia?


Dziś omówimy metodę pierwszą


Metoda 1 - włókno to podstawa diety konia


Siano


W przeszłości konie wędrowały dziennie wiele kilometrów w poszukiwaniu jedzenia, pasły się wiele godzin a podstawą ich diety były pasze objętościowe. W dzisiejszych czasach niestety pasze objętościowe są ograniczane w żywieniu koni a to właśnie pasze objętościowe stanowią najlepsze źródło włókna w diecie koni. Poprzez ograniczanie dostępu do siana i trawy nasz koń nie jest w stanie ciągle pobierać pokarmu jak był do tego przyzwyczajony w przeszłości. I każdy właściciel konia powinien wiedzieć, że konia owsem czy paszą nie przytyje jeśli koń nie otrzymuje odpowiedniej dawki pasz objętościowych. Należy obalić MIT, że obwisły brzuch u konia jest spowodowany zbyt dużą ilością siana i należy je ograniczyć, tylko ten obwisły brzuch zazwyczaj idzie w parze z wystającymi żebrami u konia. To jak to jest? Najczęściej ten wzdęty i obwisły brzuch jest spowodowany zarobaczeniem u konia, błędami w żywieniu lub słabymi mięśniami pleców i brzucha.
Jeśli chcemy żeby nas koń przytył to podstawą jest zapewnienie mu stałego dostępu do siana. Jeśli boimy się, że koń zje całą porcje za szybko lub reszta siana wyląduje pod jego kopytami mieszając się ze słomą to warto pomyśleć o siatce na siano np. Lincoln Haynet Hanger, która zapewni stały dostęp do siana i spowolni jego pobieranie oraz ograniczy straty.
Siano również musi być dobrej jakości czyli miękkie i pachnące bez zapachu pleśni i kurzu. Jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić dobrej jakości siana należy je uzupełnić innymi źródłami włókna.
koń na łące

Wysłodki buraczane dla koni


Dobrym źródłem dodatkowego włókna w diecie konia będą wysłodki buraczane dla koni. Należy jednak pamiętać, że należy je zawsze podawać namoczone zgodnie z zaleceniami producenta, jeśli nie mamy czasu moczyć ich codziennie 12 godzin to w sklepie jeździeckim znajdziemy wysłodki ekspresowe, które wystarczy zalać gorącą woda i są gotowe w 20 minut np. Nuba Speedy Beet Mix. Wysłodki buraczane dla koni stanowią świetną podstawę posiłków treściwych do, których możemy dodać paszę, sieczkę lub inne suplementy dla koni.
Polecamy również szczególnie wysłodki buraczane dla koni starszych, które mają problem z uzębieniem i nie są już w stanie dobrze rozdrabniać siana lub innych pasz treściwych. Również w przypadku koni wrzodowych warto zmienić pasze treściwe na wysłodki buraczane.
Nuba Speedy Beet Mix  wysłodki buraczane dla konia

Sianokulki i Trawokulki dla koni


Sianokulki oraz trawokulki dla koni sprawdzą się świetnie w przypadku złej jakości siana lub jego niewystarczającej ilości, producenci pasz dla koni wyszli jeźdźcom na przód i stworzyli sprasowane siano oraz trawę , które po namoczeniu pęcznieją i  zmieniają się w łatwą do zjedzenia przez konia papkę np. Eggersmann Heu Cubes. Należy jednak pamiętać, że tak samo jak w przypadku wysłodków buraczanych dla koni, zawsze muszą zostać namoczone przed podaniem. Sianokulki należy zdawać koniom często i pamiętać aby nie pozostawiać ich w boksie na dłuższy czas bo mogą skisnąć przy wysokich temperaturach.
Sianokulki i Trawokulki dla koni

Sieczki dla koni

Kolejny źródłem włókna w diecie koni są sieczki. Jeśli chcemy aby nasz koń przytył to do paszy treściwej powinniśmy dodawać sieczkę aby spowolnić jej pobieranie przez co koń lepiej ją przyswoi. Warto zwrócić uwagę na sieczki zawierające lucernę z dodatkiem oleju np. Baileys Alfalfa Plus Oil, który jeszcze podniesie kaloryczność posiłku i wspomoże budowanie masy u konia.
sieczki dla koni   sieczka dla koni Baileys
W kolejnym wpisie skupimy się na paszach treściwych oraz dodatkach, które wspomagają budowę masy ciała u koni. Jeśli jesteś właścicielem chudego konia i chcesz poprawić jego kondycję to zachęcamy do wprowadzenia powyższych zmian w żywieniu twojego konia.

Komentarze

Zostaw komentarz