Jak dbać o stawy koni?

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: poniedziałek, grudzień 23, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 458
Bez względu na to czy twój koń to sportowiec czy tylko towarzysz konieczna jest odpowiednia opieka i pielęgnacja jego stawów. W dzisiejszych czasach stawy koni poddawane są olbrzymim obciążeniom dlatego konieczna jest odpowiednia opieka ze strony właściciela aby zapobiegać kontuzjom stawów u koni.


Jak odpowiednio dbać o stawy koni?


1. Odpowiednio zabezpiecz nogi konia podczas treningu


Odpowiednie zabezpieczenie nóg konia podczas treningu to podstawa. W ten sposób możemy łatwo uniknąć tępych urazów spowodowanych uderzeniem. Należy jednak odpowiednio dobrać ochraniacze do treningu konia. Większego zabezpieczenia będą potrzebowały konie biorące udział w dyscyplinie WKKW niż konie rekreacyjne.
U koni pracujących na płaskim podłożu dobrym wyborem będą ochraniacze neoprenowe, które odpowiednio zabezpieczą stawy przed urazami zewnętrznymi, są lekkie oraz funkcjonalne np. ochraniacze dla koni Hy Brushing Boots

Owijki polecane są dla koni w treningu ujeżdżeniowym np. owijki polarowe dla koni HY, jednak należy pamiętać aby odpowiednio je założyć, ponieważ możemy uzyskać odwrotny efekt od zamierzonego. Nie należy zbyt ciasno zakładać owijek na nogi konia, ponieważ uniemożliwiamy odpowiednią cyrkulację krwi w kończynach. Aby upewnić się, że owijki są odpowiednio założone możemy podłożyć pod nie specjalne podkładki pod owijki do jazdy np. podkładki pod owijki HY

W przypadku koni skokowych należy zwrócić uwagę na ochraniacze specjalnie przeznaczone do tej konkurencji, tak zwane skorupki np. ochraniacze skokowe dla konia Hy ,które chronią najbardziej narażone części nóg konia podczas skoków przez przeszkody.
Dla koni o wrażliwej skórze warto zdecydować się na ochraniacze z futerkiem, które zapobiegną dalszym obtarciom skóry pod ochraniaczami i zwiększa komfort
konia podczas treningu np. ochraniacze dla konia z futerkiem Fair Play

2. Chłodzenie stawów konia po wysiłku


Po każdym wysiłku należy odpowiednio schłodzić rozgrzane stawy konia, istnieje wiele teorii na ten temat oraz możliwości schłodzenia nóg konia po wysiłku. Najtańszą opcją ale również najbardziej czasochłonną jest zlanie nóg konia wodą na myjce. Jednak wiele badań sugeruje, że na czynność tą powinniśmy przeznaczyć od 5 do 10 minut na jedną nogę! Co daje ok 25- 40 min na odpowiednie schłodzenie nóg konia. Niestety nie każdy z nas ma tyle czasu, szczególnie przy większej ilości koni. Alternatywą za to będą wszelkiego rodzaju wcierki i glinki chłodzące dla koni np.
Które zaoszczędzą nasz czas.

3. Rozgrzewanie stawów konia na noc


Rozgrzewanie nóg konia po wysiłku jak tak samo ważne jak ich chłodzenie.
Tutaj również z pomocą przyjdą nam wcierki i glinki rozgrzewające, które pobudzą krążenie krwi w nogach konia, zmniejszą opoje oraz przyspieszą regenerację ścięgien i mięśni konia po wysiłku np. Absorbine Embrocation Liquid

Możemy również zastosować specjalne ochraniacze stajenne np. ochraniacze stajenne dla konia HY , które okażą się na prawdę przydatne w okresie jesienno- zimowym. Polecamy szczególnie dla starszych koni, u których jest widoczna sztywność stawów z samego rana.

4. Odpowiednia suplementacja


Nie możemy również zapomnieć o odpowiednich suplementach na stawy dla koni, które mają za zadanie wesprzeć funkcjonowanie chrząstek, mięśni, ścięgien i kości u koni.
Jeśli koń nie ma problemów ze stawami tzn. nie kuleje, nie cierpi na schorzenia stawów np. zwyrodnienia, zerwania ścięgien lub chipy w stawach to nie ma potrzeby podawania złożonych suplementów na stawy dla koni. Musimy uważać aby nie wybierać suplementów, które posiadają substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne bo przecież nasz koń jest zdrowy i nie potrzebuje takiego suplementu. Należy szukać suplementów o naturalnym składzie, które mają tylko wesprzeć funkcjonowanie stawów i ścięgien u naszego konia np. Lincoln turmeric Gold, którego głównym składnikiem jest kurkuma wspierająca odpowiednie funkcjonowanie stawów oraz ich elastyczność bez obciążania układu pokarmowego konia. 
Jeśli nasz koń jest poddawany większym obciążeniom lub miał w przeszłości już jakieś problemy ze strony stawów to warto zainwestować w bardziej złożone suplementy np. Lincoln Pro Flex, który zawiera Zawiera glukozaminę, MSM, Siarczan chondroityny, biologicznie dostępną witaminę C, kurkumę oraz kwas hialuronowy dzięki czemu świetnie wspiera funkcjonowanie stawów każdego dnia.
U koni starszych u których występuje widoczna kulawizna, lub u koni ze zwyrodnieniami stawów  ze względu na polepszenie komfortu ich życia i zmniejszenia bólu odpowiednim suplementem na stawy będzie produkt o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który zawiera np. czarci pazur lub bromelaninę  np. Lincoln Devil's Claw+
Czarci Pazur w naturalny sposób przynosi ulgę w bólu stawowym i zmniejsza stan zapalny stawów.
Bez względu na wiek lub użytkowanie konia należy zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji. Należy również pamiętać, że w przypadku nagłej kulawizny zawsze należy skonsultować przypadek z lekarzem weterynarii, który pomoże nam zdiagnozować kulawiznę naszego konia oraz dobrać odpowiednie leczenie i dalsze postępowanie.

Komentarze

Zostaw komentarz