Jak dbać o sprzęt jeździecki?

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Produkty-recenzje Na: piątek, marzec 6, 2020 Komentarz: 0 Trafienie: 1130

Odpowiednia pielęgnacja sprzętu jeździeckiego jest kluczowa do utrzymania go w dobrym stanie przez długi czas użytkowania przez jeźdźca. Sprzęt jeździecki taki jak siodło czy ogłowie nie należy do najtańszych, dlatego kupując sprzęt szczególnie z wyższej półki cenowej należy  zadbać o jego pielęgnację. Jeśli nasze siodło jest wykonane ze skóry to należy kupić preparaty do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego ze skóry. UWAGA! Jeśli nasze siodło wykonane jest z zamszu nie należy stosować powyższych preparatów, w tej sytuacji musimy poszukać preparatu do pielęgnacji siodeł zamszowych jak np. Lincoln Synthetic Cleaner

 

Jak dbać o sprzęt jeździecki? Krok po kroku.

 

  1. Wyczyść sprzęt jeździecki za pomocą mydła

Zanim przystąpisz do nakładania smarów oraz olejów do sprzętu jeździeckiego, koniecznie wyczyść swoje siodło lub ogłowie za pomocą mydła glicerynowe np. Lincoln Glycerine Tub Soap.

Codzienne użytkowanie siodła czy ogłowia sprawia, że skóra jest narażona na czynniki zewnętrzne takie jak brud, kurz, pot itp. Więc jeśli nałożysz smar to tylko jeszcze pogorszysz sytuację.

Pierwszym krokiem w pielęgnacji sprzętu jeździeckiego jest wyczyszczenie go za pomocą specjalnych preparatów do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego.

Najczęściej wybieranym produktem do czyszczenia skóry przez jeźdźców jest mydło glicerynowe, które świetnie czyści siodło z zabrudzeń, kurzu i potu.

Mydło glicerynowe do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego można zakupić w 4 wersjach, standardowy smar z gąbką Lincoln Glycerine Tub Soap, w formie kostki Lincoln Classic Bar Soap, w formie żelu Lincoln Glycerine Gel Soap oraz w sprayu Lincoln Glycerine Spray Soap. Jest to oczywiście ten sam produkt, jednak w różnych postaciach. Dla zabieganych polecamy mydło w sprayu lub w żelu, dla cierpliwych w smarze i w kostce.

 

  1. Nałóż smar lub olej do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego

Jeśli nasz sprzęt jest już czysty czas zadbać o odżywienie i nawilżenie skóry. W tym wypadku mamy do wyboru różnego rodzaju smary oraz oleje do pielęgnacji skóry, co wybrać?

Jeśli skóra naszego siodła lub ogłowia jest twarda i sucha to zdecydowanie stawiamy na olej np. Lincoln Classic Leather Dressing, który świetnie nawilża skórę, zmiękcza ją i dodatkowo konserwuje. Dodatek lanoliny sprawia, że siodło pokryte jest wodoodporną barierą, która odpycha wodę, dzięki czemu podczas deszczowych dni nasze siodło, oficerki czy ogłowie będą bezpieczne.

PAMIĘTAJ! Nie przesadzaj z ilością nakładanego oleju, ponieważ będzie się dłużej wchłaniał w skórę. Najlepiej pozostawić sprzęt jeździecki do wyschnięcia przez noc.

 

Jeśli twoja skóra nie jest twarda i sucha to wystarczy dobry smar do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego z woskami i olejami np. Lincoln Superior Leather Balsam, który zawiera olej z awokado, wosk pszczeli oraz lanolinę, która konserwuje skórę. Smar idealnie odżywki skórę i przedłuży jej żywotność.

Problem tkwi w tym, że często gęsto zapominamy o regularnej pielęgnacji sprzętu jeździeckiego lub nie mamy czasu. W tym przypadku aby maksymalnie skrócić czas pielęgnacji firma Lincoln Polska stworzyła produkt All in One do pielęgnacji sprzętu jeździeckiego o nazwie Lincoln Total Tack. Ten dobrze przemyślany produkt ma zastosowanie wielofunkcyjne, zawiera mydło glicerynowe w sprayu, które najpierw czyści nasz sprzęt, oraz szerokie spektrum czynników nawilżających, konserwujących oraz nabłyszczających skórę sprzętu jeździeckiego. Największym atutem tego produktu jest fakt, że wysycha w 30 sekund, więc możesz od razu wsiadać w siodło i jechać na trening bez obawy, że pobrudzisz sobie bryczesy, nawet białe!

 

A wy jak często pielęgnujecie sprzęt jeździecki? Przyznajcie się ;)

Komentarze

Zostaw komentarz