Jak chronić konie przed owadami

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Root Na: sobota, kwiecień 20, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 599

Wraz z wzrostem temperatury w naszych stajniach pojawia się coraz więcej owadów, które utrudniają nam codzienne treningi a koniom spokojne jedzenie trawy.  Podczas codziennych treningów oraz zawodów jeździeckich dokuczliwe robi się ciągłe machanie i trzęsienie głową przez konia, jeździec może mieć problem ze złapaniem odpowiedniego kontaktu z koniem, szczególnie podczas dyscypliny ujeżdżenia. Problem owadów szczególnie nasila się w godzinach wieczornych gdy jest odpowiednia temperatura aby pojeździć konia w sezonie letnim.  Tyczy się to również wyprowadzania koni na padok, w sezonie letnim oraz wiosennym nasze konie mają okazję dłużej pobyć na dworze i cieszyć się świeżą i zieloną trawą, jednak owady potrafią być na tyle dokuczliwe dla koni, że wolą one postać w stajni. 

Sposoby na zabezpieczenie konia przed owadami

Preparaty przeciw owadom dla koni


W sklepach jeździeckich znajdziemy wiele preparatów chroniących konie przed owadami, od tych mocniejszy do tych słabszych. Należy jednak pamiętać, że mocniejsze preparaty nie są wskazane dla koni z wrażliwą skórą, mogą powodować dodatkowe podrażnienia oprócz ugryzień owadów. Spraye przeciw owadom dla koni utrzymują swój efekt od 6 godzin do 2 tygodni zgodnie z informacją producentów, jednakże mało, który preparat na muchy dla koni będzie chronił naszego konia tak długo. Musimy wziąć pod uwagę fakt, że podczas sezonu letniego nasze konie intensywnie się pocą podczas treningów i na padoku, a w związku z tym są prawie codziennie kąpane lub oblewane wodą aby pozbyć się potu. Co za tym idzie trwałość preparatów na muchy dla koni zmniejsza się. Dlatego wybraliśmy dla Was dzisiaj według nas połączenie idealne, które minimalizuje ten problem. Firma Lincoln Polska stworzyła serię preparatów na owady dla koni, które dopełniają swoje działanie, mowa tutaj o sprayu przeciw owadom dla koni Lincoln Citronella Spray oraz szamponie przeciw owadom dla koni Lincoln Summer Fly Wash. Sam spray Lincoln Citronella jest bardzo skuteczny w ochronie koni przed insektami, ma przyjemny cytrynowy zapach dzięki olejkowi cytronelowemu, który odstrasza owady od konia. Sam spray jest przyjazny dla skóry konia, nie powoduje podrażnień. Dodatkowo zawiera aloes, który nawilża, koi, pielęgnuje skórę konia oraz zmniejsza uczucie świądu u konia po ugryzieniach owadów, dlatego nadaje się również dla koni z wrażliwą skórą. Aby wydłużyć działanie preparatu po intensywnym treningu lub podczas kąpieli konia powinniśmy również użyć szamponu dla koni Lincoln Summer Fly Wash, który również zawiera olejek cytronelowy. Szampon wzmacnia i przedłuża działanie sprayu Lincoln Citronnella Spray a dodatek olejku miętowego chłodzi konia podczas wysokich temperatur, przynosi ulgę zmęczonym i przegrzanym mięśniom konia.
Najlepszym dowodem są pozytywne opinie naszych klientów:
Kochani ! Stosowałam wiele, naprawdę wiele preparatów na owady, szukając tego naprawdę skutecznego. Były niektóre fajne zapachem, sposobem aplikacji czy skutecznym działaniem, ale nigdy nie znalazłam takiego który ma w sobie wszystkie te niezbędne cechy. Do czasu kiedy przetestowałam preparat przeciw owadom firmy Lincoln Polska(dokładnie citronella spray).
Test produktu Lincoln Polska - Summer Fly Wash Chłodzący szampon przeciw owadom  

Płyn rozrabia się z wodą, co daje gwarancję jego wydajności - moim zdaniem petarda, gdy ma się do ogarnięcia kilka koni, a nie ma się zbyt dużo pieniędzy lub wolimy je wydać na coś innego. Pachnie jak citronella, czyli generalnie baza jest taka sama jak spraye na owady.
Dodatkowo, płyn ma właściwości chłodzące.

Ja próbowałam tego sprayu na dwa sposoby - raz, podczas kąpieli, a dwa - przelałam go (rozrobionego z wodą) do pustego pojemnika z "psikaczem". Szczerze mówiąc, produkt jest super. Nie ma mocnego zapachu, ale owady i tak unikają konia po jego użyciu, czyli spełnia swoje zalecenia!  Jedyne co, to może zostawiać plamy (rozrobiony z wodą i psikany), gdy zrobi się to zbyt blisko. Jednak moim zdaniem, to nie wina produktu, a po prostu wody, z którą jest rozrobiony.

Jednym słowem, na robale jak znalazł! Warto odłożyć pieniążki (niewielkie, a środek starcza na długo... i jeszcze trochę) i zaopatrzyć się w butelkę!
Test  Citronella Spray
Spray o charakterystycznym zapachu, którego nie tolerują muchy. Większość produktów na rynku pachnie bardzo podobnie, bo zawierają olejek cytronelowy, różnią się jednak trwałością. Citronella dała radę nawet w największe upały - zapach jest intensywny, rozpylając preparat bardzo wyraźnie go czuć, dlatego gdy nawet trochę zwietrzeje (jak każdy zapach po pewnym czasie) to nadal działa. O tym, że naprawdę spełnia swoją funkcję przekonałam się gdy zauważyłam, że owady siadają tylko tam, gdzie nie użyłam sprayu (na przykład w okolicy oczu, gdzie bałam się rozpylać płyn). Po popsikaniu na gąbkę i ostrożnym nałożeniu na końską głowę utwierdziłam się w przekonaniu, że jest ekstra - muchy dały nam spokój! Dodatkowo pomyślcie - końska głowa jest delikatnym obszarem, a spray nie spowodował podrażnień... Tak też pisze producent - nadaje się nawet dla najbardziej wrażliwych koni. Lincoln zapewnia, że działa do 8 godzin, jednak wiadomo - koński pot jest na tyle silny, że działanie produktu zdecydowanie się osłabia. Nie uważam tego jednak za wielki minus, bo to naturalne jeśli chodzi o jakiekolwiek spraye - przecież są nakładane NA sierść, więc wraz z płynem - jakimkolwiek - osłabia się ich działanie. Dodatkowo, Citronella zawiera dodatek aloesu, który "nawilża skórę oraz pielęgnuje sierść, jednocześnie chroniąc przed słońcem". Czy tak działa - szczerze mówiąc, nie wiem i ciężko mi dać za to głowę, bo rudy dostaje biotynę do paszy, więc jest suplementowany od środka na tematy sierściowo-kopytowe, stąd nie chcę się wypowiadać na ten temat. Jednak jedno mogę zapewnić - spray nie pozostawia żadnych plam na sierści, co może i nie ma większego znaczenia gdy chodzi o działanie, ale zdecydowanie stanowi walor estetyczny (na codzień można mieć to gdzieś, ale gdy zabiera się taki spray np. na zawody, to jednak dobrze, aby trzymał fason i nie robił z konia dalmatyńczyka!). 
Do 23 kwietnia dodatkowo kupicie te preparaty z 25% zniżką.

Maski przeciw owadom dla konia

Jeśli nasz koń jest szczególnie wrażliwy na latające muchy w okolicach oczu, chrap i uszu to warto zainwestować w maskę na muchy, która ochroni te wrażliwe części pyska konia oraz zniweluje machanie głową. W sklepach jeździeckich znajdziemy zarówno maski przeciw muchom do jazdy konnej lub do padokowania konia. Maski przeciw muchom dla koni mogą również występować w wersji z uszami, bez uszu, lub z klapą na chrapy. Z czystym sercem możemy polecić wam maski przeciw owadom dla koni firmy LeMieux. Maski są na prawdę porządne oraz mają elegancki design. Maska na muchy dla koni - Lemieux z uszami będzie idealnym wyborem do codziennej jazdy konnej a maska Maska na muchy dla koni - Lemieux Pełna do padokowania konia.


Derki siatkowe przeciw owadom dla konia


Dla koni spędzających większość czasu na dworzu niezbędne okarzą się derki siatkowe, które ochronią całe ciało konia, zminimalizują ilość ugryzień oraz pozwolą spokojnie mu się paść na pastwisku np. Hy derka siatkowa na muchy dla konia - Hy. Przy wyborze derki siatkowej trzeba zwrócić uwagę na ilość pasów pod brzuchem aby derka dobrze leżała a nasz koń nie pozbywał się jej codziennie na padoku, a derki siatkowe łatwo się drą. Dobrym wyborem są derki siatkowe, które również posiadają kaptur chroniący szyję konia przed ugryzieniami owadów.

Maść łagodząca ugryzienia owadów u koni


Jeśli nasz koń został już pogryziony przez owady i wyciera się oraz drapnie to warto zainwestować w maść, która przyniesie mu ulgę oraz zmniejszy uczucie świądu. Świetne rezultaty przynosi żel łagodzący świąd u koni Lincoln Magic Gel, nadaje się również dla koni z egzemą. Przyspiesza gojenie się ugryzień, przynosi ulgę, zmniejsza uczucie świądu u konia oraz wspomaga ponowy wzrost sierści. Żel okaże się na prawdę pomocny przy ugryzieniach grzbietu oraz pod popręgiem.
A wy jak zabezpieczacie swoje konie przed owadami w sezonie letnim?

Komentarze

Zostaw komentarz