Elektrolity dla koni - dlaczego i jak podawać

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: wtorek, maj 28, 2019 Komentarz: 0 Trafienie: 501


Dlaczego należy podawać elektrolity koniom?


Wraz z potem koń traci również elektrolity, które niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu konia. Elektrolity są między innymi odpowiedzialne u koni za skurcze mięśni, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego czy trawienie.
Najważniejszymy elektrolitami są sód, potas, chlorek, wapń i magnez. U koni łatwo doprowadzić do niedoboru elektrolitów, szczególnie sodu, ponieważ  dieta koni jest w uboga w sód (siano, trawa). Sód w dużej mierze odpowiada za uczucie pragnienia u koni, wraz z jego niedoborem nasz koń będzie pobierał znacznie mniej wody. Ryzyko to wzrasta przy wysokich temperaturach oraz intensywnych treningach. Niedobór elektrolitów u koni prowadzi do odwodnienia i zaburzenia funkcjonowania organizmu konia. Dlatego należy zwrócić  na to szczególną uwagę  podczas sezonu letniego i startowego. Codzienne podawanie elektrolitów dostarczy do organizmu konia minerały, które zostały utracone z potem i zachęci go do pobierania większej ilości wody (wyrównanie poziomu sodu).

Objawy niedoboru elektrolitów u koni?


Głównym objawem niedoboru elektrolitów u koni jest słaba kondycja podczas treningów i zawodów konnych. Koń znacznie wolniej regeneruje się po treningu, jest zmęczony oraz ma problemy z mięśniami (spina je) przez co jest bardziej narażony na kontuzje.

Czy można przedawkować elektrolity dla konia?

Nadmiar elektrolitów u koni zdarza się bardzo rzadko jeśli właściciele koni przestrzegają zaleceń producenta elektrolitów dla koni. Jednak nadmiar elektrolitów może być szkodliwy dla koni wrzodowych. Nadmiar prowadzi do wzmożonego pobierania wody przez konia co może podrażnić istniejące już wrzody oraz doprowadzić do rozregulowania jelit (luźne stolce). Należy jednak podkreślić, że zdarza się to bardzo sporadycznie, znacznie częściej konie cierpią na niedobór elektrolitów niż na ich nadmiar.

Jak wyrównać poziom elektrolitów u konia?

Najprostszym sposobem będzie podanie gotowych i zbilansowanych elektrolitów dla koni, które znajdziemy w każdym sklepie jeździeckim. Do wyboru mamy elektrolity w proszku, w płynie, w paście lub w granulacie zależnie od upodobań naszego konia.

Wybraliśmy dla Was jednak naszych faworytów aby ułatwić Wam wybór.

Jeśli zdecydujesz się na elektrolity w proszku dla swojego konia to zwróć uwagę na elektrolity Baileys Aqua- Aide oraz elektrolity dla koni Dodson & Horrell Electrolytes. Oby dwa produkty cieszą się dużą popularnością wśród koniarzy. Czemu? Bo dają widoczne efekty. Przy regularnym podawaniu elektrolitów, można zauważyć szybszą regenerację konia po wysiłku, gotowość do pracy oraz iskrę podczas zawodów jeździeckich. Do tego elektrolity dla koni Dodson & Horrell pachną jak guma balonowa!  Elektrolity w proszku zawsze warto rozpuścić w wiadrze z wodą jeśli wiemy, że nasz koń je wypije.

Jeśli nasz koń odmawia w tym wypadku wody to należy podać elektrolity w paszy lub zdecydować się na elektrolity dla koni w płynie np. Lincoln Liquid Electrolytes.  Elektrolity dla koni Lincoln można podawać w strzykawce do pyska aby być pewnym, że nasz koń otrzyma pełną dawkę, można je również dodawać do paszy lub do wody. Lincoln Liquid Electrolytes zostały wzbogacone o jabłkowy aromat aby zachęcić konia do ich spożycia.
Świetnym rozwiązaniem podczas zawodów jeździeckich są elektrolity dla koni w paście np. Lincoln re- elect, które mają formę boostera, tzn. nie tylko przyspieszają regenerację konia, ale również dodają mu dodatkowej energii do pracy. Szczególnie polecamy dla koni, które nie chcą przyjmować elektrolitów.


Kiedy podawać elektrolity koniom?


Elektrolity dla koni należy podawać zgodnie z zaleceniami producenta, elektrolity mogą być podawane przed lub po wysiłku. Jednak koń potrzebuje przynajmniej 4 godzin po podaniu elektrolitów aby pobrać odpowiednią ilość. Podczas zawodów zalecane jest aby podawać elektrolity po przejeździe wraz z wodą aby jak najszbyciej uzupełnić braki spowodowane wysiłkiem. Jeśli nasz koń pije mało wody podczas zawodów to możemy podać drugą połowę dawki elektrolitów tuż po pierwszym wypiciu wody aby zachecić go do dalszego pobierania płynów. Po zakończonych zawodach koń powinien otrzymywać elektrolity przez 2-3 dni aby w pełni uzupełnić braki elektrolitów w organiźmie.

Najważniejsze zasady podczas podawania elektrolitów dla koni


- przestrzegaj zaleceń producenta, elektrolity powinny być podawane zgodnie z pracą jaką wykonuje koń
- podaj elektrolity wcześniej niż jeden dzień przed zawodami
- przy ciężkiej pracy podawaj elektrolity przed i po wysiłku
- zawsze zapewnij świeżą, czystą wodę
- po zawodach podawaj elektrolity przynajmniej przez 2-3 dni

Komentarze

Zostaw komentarz