Dieta koni sportowych- jaką paszę wybrać?

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: piątek, wrzesień 10, 2021 Komentarz: 0 Trafienie: 273

Dieta koni sportowych - jaką paszę wybrać dla konia sportowego?

Konie tak jak ludzie mają różne potrzeby i preferencję. Układając dietę konia należy zwrócić uwagę na jego wiek, temperament, indywidualne potrzeby, skłonności do chorób oraz intensywność pracy. Konie sportowe pracują intensywniej, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie energetyczne jest wyższe. Dodatkowy aspekt stanowi większe zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Dieta konia sportowego powinna wzmacniać siłę i wytrzymałość, wspomagać rozbudowę mięśni oraz poprawiać odporność na stres. 

Pasza dla konia jako podstawa lub dodatek

Pasza w diecie koni stanowi często znaczący element ich jadłospisu. Może być on traktowana jako główne źródło energii lub jako dodatek do podawanego owsa. W przypadku kiedy traktujemy paszę dla konia jako główny element diety warto zwrócić szczególną uwagę na zawartość witamin i minerałów oraz czy pasza zawiera prebiotyki, jak na przykład pasza EGGERSMANN VITALIZE SPORT PLUS. W przypadku pasz podawanych wraz z owsem często stosuje się mieszanki, które owsa nie zawierają. 

Dieta koni nadpobudliwych

W przypadku koni niespokojnych częstym zabiegiem jest zmniejszenie ilości owsa w diecie konia lub jego całkowite wyeliminowanie. Na rynku jeździeckim możemy znaleźć szeroki wybór pasz dla koni w sklepach jeździeckich, w których składzie nie znajdziemy owsa. Pasze tego typu charakteryzują się dużą ilością wolno uwalnialnej energii, która zapewnia koniowi siłę do pracy która utrzymuje się na czas treningu. Przykładem takiej paszy jest musli dla koni Hartog Energy Special, które dodatkowo zawiera elektrolity wspomagające regenerację koni po treningu.

Dieta koni o małej chęci do pracy

Może się także zdarzyć, że nasz wierzchowiec jest koniem leniwym. W takim wypadku odpowiednio dobrana dieta ma za zadanie zwiększyć poziom jego energii i zachęcić konia do pracy. Pierwszym skojarzeniem na podniesienie energii jest zwiększenie ilości podawanego owsa. Nie sprawdzi się to jednak u każdego konia, dlatego też pasze wysokoenergetyczne dla koni często bazują także na innych źródłach energii. Pasza Energys Extra na przykład bazuje na kukurydzy, która jest źródłem szybko uwalnialnej energii, a dodatek oleju sojowego utrzymuje energię na stałym poziomie w trakcie trwającego treningu konia. 

Dieta koni wrzodowych w sporcie

Konie sportowe często narażone są na duże ilości stresu związane z transportem i zawodami sportowymi. Skutkiem takiego trybu życia często jest występowanie wrzodów u koni. Więcej na temat wrzodów przeczytać można w jednym ze wcześniejszych wpisów na naszym blogu „Wrzody żołądka u koni”. W diecie koni wrzodowych świetnie sprawdza się wysłodki jako dodatkowy posiłek w ciągu dnia – np. wysłodki buraczane Energys Nature. Dodatkowo częstym zabiegiem jest eliminacja owsa z diety konia i stosowanie pasz o niższych zawartościach zbóż jak chociażby PAVO EASE&EXCEL.

Dieta koni o niskiej masie mięśniowej

Dieta koni rozpoczynających pracę w sporcie ma za zadanie wspomóc ich kondycję i rozbudowę masy mięśniowej. Mowa tutaj zarówno o koniach młodych,  jak i tych którym brakuje masy mięśniowej.  W paszach tego typu warto szukać większych ilości minerałów, które wspomagają stawy i ścięgna konia, dobrze przyswajalnych białek oraz aminokwasów egzogennych, które odpowiadają za budowę tkanek. Przykładem takiej paszy jest między innymi Masters Kern-Fok Czasami zdarza się też, że pomimo stałego treningu nasz wierzchowiec ma problem z utrzymaniem masy mięśniowej. Wiele pasz dla koni wspomagających budowanie masy mięśniowej wspiera również jej utrzymanie np.  Baileys Hilight Improver.

 

Suplementacja koni sportowych

Konie sportowe są narażone na duże obciążenia zarówno pod kątem kontuzji jak i występujących czynników stresogennych. Suplementacja koni sportowych ma na celu zapobiegać wspieranie stawów i ścięgien oraz wspomaganie regeneracji organizmu po wysiłku. Dodatkowo często stosowane są preparaty, które obniżają poziom stresu, który wpływa na zachowanie i samopoczucie konia oraz skłonności do wrzodów oraz kolek. Istotnym elementem suplementacji koni sportowych jest także podawanie elektrolitów. Można je podawać w formie gotowych pasz z dodatkiem elektrolitów bądź poprzez dedykowane suplementy diety. Więcej na temat znaczenia i podawania elektrolitów znajdziecie w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu -> https://healthyhorse.pl/blog/elektrolity-dla-koni-dlaczego-i-jak-podawac-b77.html

Koński dietetyk

Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie aby samodzielnie dostosować dietę naszego wierzchowca zawsze możemy udać się do specjalistów od układania diety konia. Tak jak w przypadku ludzi, konie również mają swoich dietetyków. Jest to dobra opcja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z końmi, którzy chcą zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę swoim nowym podopiecznym. Konsultacje dietetyczne mogą odbywać się zarówno internetowo, warto wtedy przygotować się na pytania odnośnie wzrostu, wagi oraz obecnej diety naszego wierzchowca oraz w formie osobistej, gdzie często jest opcja zważenia konia. 

Komentarze

Zostaw komentarz