Derka dla konia- jaką wybrać?

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Produkty-recenzje Na: środa, październik 13, 2021 Komentarz: 0 Trafienie: 72

Derkowanie koni

Derki mają wiele zastosowań i powinny zawsze być dobierane do potrzeb naszego wierzchowca. O ile latem używanie derek przeważnie wiąże się z ochroną przed owadami, tak wraz z nadejściem sezonu halowego pojawia się pytanie czy potrzebna nam jest derka, a jeżeli tak to jaka.

Kiedy derkowac konie?

Końska sierść zimą jest zdecydowanie grubsza, dzięki czemu nasz wierzchowiec ma zapewniony komfort nawet podczas zimniejszych dni i nocy. Często w sezonie halowym goli się konie, zwłaszcza te pracujące intensywniej dla zapewnienia im komfortu podczas pracy. Jeżeli zdecydujemy się na ogolenie konia musimy się również liczyć z potrzebą zakupu derek. Potrzebna nam będzie przede wszystkim derka stajenna która zadba o odpowiednia temperaturę ciała konia na co dzień oraz derka polarowa – wysuszająca, która pozwoli na odprowadzanie wilgoci i zapobiegnie wychłodzeniu organizmu po treningu.  Dodatkowo warto także pomyśleć o derce padokowej, która chronić będzie zarówno przed wiatrem jak i deszczem.

 Jednakże nie tylko nie golone potrzebują dodatkowej pomocy w utrzymaniu ciepła. Konie starsze, schorowane lub o obniżonej odporności często również wymagają wsparcia w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Należy jednak pamiętać, aby derka i jej grubość były dobrane tak aby koń się nie przegrzał, gdyż może to prowadzić do przeziębienia. 

W przypadku koni niegolonych należy pamiętać o derce polarowej, która jest niezbędnikiem w pracy z koniem. Po treningu, kiedy koń wraca do stajni spocony derka polarowa pomaga osuszyć jego sierść jednocześnie chroniąc przed przewianiem. Kiedy derka spełni swoje zadanie należy ją jednak zdjąć, gdyż nasiąknięta wilgocią mogłaby prowadzić do ochładzania się organizmu konia.

Przy wyborze derki należy przede wszystkim kierować się potrzebami konia. Istotna jest obserwacja naszego wierzchowca i pilnowanie, aby nie dochodziło do przegrzewania. Najprostszym sposobem jest kontrolowanie temperatur ciała konia poprzez włożenie ręki pod derkę. Koń nie powinien być spocony . 

Rodzaje derek dla koni

Derka stajenna dla konia

Derka stajenna to must have w przypadku koni golonych. Odpowiednio dobrana pozwala na utrzymanie stałej temperatury konia w ciągu dnia i nocy np. Horka Check. Specjalne pasy zapewniają pozostanie derki na miejscu. Derki stajenne występują w różnych wariantach pod względem gramatury (od 100 do 500g) i wypełnienia. Należy odpowiednio dostosować ilość wypełniania derki do panujących temperatur tak, aby w przypadku sprawdzenia temperatury skóra konia nie byłą ani gorąca, ani zimna. W przypadku postawienia na lżejszą derkę można wspomóc się derką polarową założoną pod derkę stajenna w przypadku pojedynczych zimniejszych dni lub nocy.

Derka padokowa dla konia

Derka padokowa charakteryzuje się wodoodpornym materiałem, który chroni nasze wierzchowce przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. Start 2-tone. Od środka derka często jest podszyta polarem, który ociepla oraz odprowadza pot i wilgoć. Specjalny krój zapewnia pełną swobodę ruchów, a specajne pasy odpowiadają za utrzymanie derki na miejscu. Można także dostać derki padokowe z dodatkowo doczepianymi kapturami, które chronią szyję konia np. Start 2-tone 0.

Derka polarowa dla konia

Derka polarowa - osuszająca ma przede wszystkim za zadanie zapobiec wychłodzeniu się organizmu konia przed i po treningu np. HY Event pro. Derka założona przed treningiem chroni konia przed wychłodzeniem zarówno podczas przejścia ze stajni na hale jak i w pierwszych chwilach treningu kiedy stępujemy. Po treningu derka odprowadza pot zapobiegając przewianiu oraz wspomagając wysuszenie sierści. Ważne, aby pamietać o ściągnięciu derki, kiedy spełni swoje zadanie i osuszy sierść konia. Pozostawiona wilgotna derka może prowadzić do wychłodzenia organizmu i przeziębienia konia. Dodatkowo derki polarowe stosowane są w transporcie oraz mogą być zakładane pod derki stajenne jako forma dodatkowej warstwy przy niższych temperaturach jeżeli jest taka potrzeba. Należy jednak pamiętać aby upewnić się czy koń się nie przegrzewa! 

Derka treningowa dla konia

Derka treningowa (półderka) jest specjalnie skrojona tak aby nie ograniczać ruchów konia i jeźdźca jednocześnie chroniąc konia przed niskimi temperaturami lub niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi np. Horka Exercise. Derki te zakrywaj zad konia i w zależności od materiały z jakiego są wykonane chronią przed deszczem lub wspierają utrzymanie odpowiedniej temperatury podczas treningów.

Komentarze

Zostaw komentarz