Udar cieplny u konia

Wysłany dnia:

Widziany przez: 211

Kategorie: Żywienie koni

Author: HealthyHorse

Sprawdź, jak zapobiegać udarom cieplnym u koni. W naszym artykule znajdziesz polecane produkty oraz porady.


Z nadchodzącym latem temperatura powietrza skoczyła niebezpiecznie wysoko, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu twojego konia i spowodować u niego udar cieplny o którym za dużo nie mówi się w środowisku jeździeckim. Przy udarze cieplnym u konia dochodzi do przegrzania organizmu z powodu wysiłku lub wysokich temperatur.

Przyczyny przegrzania organizmu konia:


-Brak cienia i wody na padoku
-twój koń spędza dużo czasu na padoku w godzinach popołudniowych gdy słońce najmocniej grzeje to musisz zapewnić mu schronienie gdzie będzie mógł ochłodzić się w cieniu. Nie wskazane jest aby koń spędzał wiele godzin w pełnym słońcu bez możliwości schronienia się przed nim. Dodatkowo długie godziny spędzone na padoku bez wody mogą doprowadzić do odwodnienia się konia. Wodę dla konia należy również umieścić w cieniu aby zapobiec jej nagrzewaniu się. Do wody warto również dodać elektrolity, ponieważ podczas wysokich temperatur koń wraz z potem traci wiele ważnych minerałów. Elektrolity można rozpuścić w wodzie jeśli są w formie proszku np. elektrolity dla koni Baileys Aqua- Aide lub elektrolity dla koni Dodson & Horrell Electrolytes. Jeśli nasz koń nie przepada za elektrolitami możemy podać w strzykawce do pyska elektrolity dla koni w płynie np. elektrolity dla koni w płynie Lincoln Liquid Electrolytes o smaku jabłka. Więcej o podawaniu elektrolitów dla koni dowiesz się tutaj.
Jeśli temperatura w ciągu dnia jest zbyt wysoka pomyśl o pozostawieniu konia w zimnej stajni i wypuść go na padok z samego rana lub wieczorem gdy spadnie już temperatura. Wieczorem z uporczywymi owadami pomoże ci spray przeciw owadom dla konia np. Lincoln Citronella Spray.

-Brak ochłodzenia konia po ciężkim treningu
Pamiętaj żeby zawsze porządnie występować spoconego konia po treningu aby uspokoić jego oddech i tętno. Jeśli widzisz, że twój koń podczas jazdy szybciej się męczy i nie ma siły to po prostu zrób lżejszy trening. Przy wysokich temperaturach konie mogą szybciej się męczyć a w konsekwencji przegrzać. Po porządnym występowaniu, weź konia na myjkę i schłodź go wodą z pomocą specjalnych szamponów, które dodatkowo jeszcze chłodzą konia po treningu np. szampon chłodzący dla koni Lincoln Liniment Shampoo. Olejek miętowy zawarty w szamponie ostudzi zmęczone mięsnie twojego konia i przyniesie mu ulgę. PAMIĘTAJ! aby za pomocą ściągaczki dla koni usunąć nadmiar wody. Jeśli pozostawisz wodę na koniu i postawisz go w samym słońcu to efekt będzie zupełnie odwrotny. Woda stworzy barierę, która będzie trzymała ciepło w organizmie konia i efekt będzie taki jakbyś zarzucił płaszcz przeciwdeszczowy na konia. Po treningu należy również zapewnić dostęp do wody i również podać elektrolity np Horse First Heavy Sweat.


Czasami warto zrezygnować z jazdy co wyjdzie twojemu koniowi na zdrowie!
Pierwszymi objawami jakie powinny nas zaniepokoić to przyspieszony puls u konia, osowiałość oraz wzmożone pocenie się.


Co robić gdy podejrzewamy udar cieplny u konia?


Jak najszybciej należy wezwać lekarza weterynarii. W oczekiwaniu na przyjazd weterynarza należy natychmiast rozsiodłać konia, zabrać go w cień i podać wodę z elektrolitami. PAMIĘTAJ! aby nie zacząć chłodzić nagle konia zimnym strumieniem wody bo doprowadzisz do szoku termicznego. Należy stopniowo chłodzić organizm konia za pomocą mokrej gąbki lub ręczników zaczynając od dołu i kończąc na górze. Udar cieplny może doprowadzić nawet do śmierci konia.

zostaw komentarz

LUB

Zostaw swój komentarz przez Facebook

Śledź nas na Facebooku