Wapno dla koni

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: poniedziałek, wrzesień 10, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 431

Wapno dla koni jako dodatek żywieniowy

W sklepach jeździeckich oraz w stajniach możemy zetknąć się z dodatkiem żywieniowym dla koni jakim jest wapno. Suplement ten jest stosunkowo tani i wydajny w porównaniu do innych dodatków żywieniowych np. Wapno dla koni Lincoln Limestone. Suplementując konia wapnem musimy również pamiętać o fosforze bo właśnie nieodpowiedni stosunek wapnia i fosforu może odbić się na zdrowiu naszego konia.Ale co takiego naprawdę wnosi podawanie wapna koniom na co dzień?

 

Jakie korzyści przynosi wapno w diecie koni?

Twarde kości i mocne zęby

Wapń jest kluczowy jeśli chodzi o prawidłową budowę kości, tkanek i zębów u koni. Sole wapniowe stanowią aż 70% ciężaru kości konia i odpowiadają za ich twardość. Niedobór wapnia lub jego nieodpowiedni stosunek co do fosforu może zaburzyć proces kształtowania szkieletu młodego konia przez co kości będą słabe i podatne na różnego rodzaju schorzenia. Prawidłowy stosunek wapnia (Ca) i fosforu (F) u rosnących koni to Ca: P - 1:1 (konie dorosłe Ca:P - 2:1)

Mięśnie

Wapń jest odpowiedzialny za prawidłowe skurcze mięśni, szczególnie serca. Odpowiada również za przekazywanie impulsów nerwowych u koni i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie mięśni u koni.

Karmiące Klacze

Wapń również odgrywa dużą rolę jeśli chodzi o produkcje mleka u klaczy karmiących, które muszą otrzymać odpowiednią ilość wapnia w codziennej diecie. Produkcja odpowiedniego mleka i jego ilości zapewnia odpowiedni wzrost źrebaka, który właśnie czerpie wapń do budowy kości z mleka klaczy.

Konie karmione otrębami lub ziarnami

Podawanie wapna jest konieczne u koni karmionych głównie ziarnami a szczególnie otrębami aby wyrównać stosunek Fosforu i Wapnia w organizmie konia. Pasze treściwe charakteryzują się niskim poziomem wapnia (mają za to wysoki poziom fosforu) w stosunku do pasz treściwych np. lucerny czy wysłodków buraczanych. Ponad to zawierają fityny, które upośledzają przyswajanie wapnia przez konia co jeszcze pogarsza deficyt wapnia w organizmie konia. Tworząc nieodpowiedni stosunek wapnia i fosforu w organizmie konia.

 

Kiedy suplementować konia wapnem?

- Jeśli koń ma stwierdzone niedobory

- Otrzymuje duże ilość ziaren a szczególnie otrębów pszennych

- Klacze karmiące

-Kiedy stosunek fosforu i wapnia jest zaburzony (prawidłowy Ca:P - 2:1)

- U koni rosnących (tu stosunek powinien wynosić Ca: P - 1:1)

Co powoduje niedobór wapnia u koni?

Niedobory wapnia w diecie konia mogą powodować zapalenie nasady kości i ogólną słabość układu kostnego. Niedobór wapnia osłabi również kondycję i wytrzymałość twojego konia. Nieprawidłowy stosunek wapnia i fosforu prowadzi do takich schorzeń jak wtórna nadczynność przytarczyc gdzie kość zastępuje włóknista tkanka łączna. U młodych koni niedobór wapnia powoduje deformacje szkieletu oraz schorzenia takie jak osteomalacja: zmniejszenie gęstości kości oraz osteoporoza: ubytek tkanki kostnej.

Dawkowanie wapna:

Konie karmione głównie ziarnami – ok. 60g dziennie

Klacze karmiące – ok. 90g dziennie

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz