Oleje w żywieniu koni

Wysłane Przez: Maciej Mucha W: Żywienie Na: wtorek, sierpień 28, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 591

Oleje w żywieniu koni

Dlaczego warto włączyć olej do diety konia?

 

Na rynku jeździeckim istnieje wiele rodzajów olejów dla koni, które różnią się właściwościami. Np. olej lniany jest zalecany dla koni z problemami gastrycznymi. Jednakże bez względu na rodzaj każdy z nich poprawi sierść twojego konia i kopyta. Włos stanie się mocny i błyszczący a kopyta twarde i nawilżone przy dziennej dawce ok. 20-25 ml w zależności od dawkowania producenta. Większa ilość oleju ok 150 ml-200 ml dziennie znacznie podniesie wartość kaloryczną posiłku twojego konia dzięki czemu przybierze na masie. Dodatkowo twój koń otrzyma wolno uwalnianą energię do treningów. PAMIĘTAJ każdy olej należy wprowadzać do diety konia STOPNIOWO aby uniknąć efektów ubocznych ze strony układu pokarmowego.

Poniżej lista olejów i ich charakterystyka w diecie koni:

 

  1. Olej sojowy dla koni – np. Lincoln Soya Oil 4l

Olej sojowy w diecie koni charakteryzuje się wysokim poziomem kwasów omega 6, w tym kwasu linolowego. Kwas linolowy ma działania prozdrowotne u koni. Działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie dlatego jest polecany dla koni z nawracającymi infekcjami układu oddechowego i COPD. Olej sojowy jest również polecany dla koni sportowych i ciężko pracujących, dodaje wolno uwalnianej energii bez efektu nadpobudliwości. Dodatkowo wspiera rozbudowę muskulatury u koni

 

  1. Olej lniany dla koni - np. Lincoln Flax Oil 1l, 4l

Olej lniany jest zalecany dla koni z problemami gastrycznymi, koni kolkujących i z wrzodami żołądka. Działa osłonowo na błonę śluzową żołądka oraz jelit, dzięki czemu jedzenie nie ‘podrażnia’ wrzodów, wspomaga przesuwanie treści pokarmowej. Olej lniany w diecie koni jest również znany za swój dobroczynny wpływ na sierść i kopyta.

 

  1. Olej rzepakowy dla koni – np. Lincoln Rapeseed Oil 1l, 4l

Olej rzepakowy charakteryzuje się najlepszym stosunkiem kwasów omega 3 i 6 oraz wysokim poziomem witaminy E. Znacznie poprawia kondycję konia oraz dodaje energii do treningów. Polecany przez większość weterynarzy ze względu na stosunek kwasów omega 3 i 6, który wynosi 2:1. Kwasy Omega 3 mają działanie przeciwzapalne czyli zmniejszą proces zapalny za to kwasy omega 6 działają prozapalnie czyli pobudzają organizm do zwalczania procesu zapalnego. Dlatego tak ważna jest równowaga między nimi. Zbyt duża ilość kawasów omega 6 może prowadzić do rozwinięcia stanów zapalnych.

 

  1. Olej rybny dla koni– np. Lincoln Cod liver Oil

Olej rybny w tym przypadku z dorsza jest cennym źródłem witamin A i D oraz jest bogatym źródłem kwasów Omega 3, które mają działanie przeciwzapalne. Dlatego polecany jest przy zwyrodnieniach stawów u koni oraz u koni z problemami skórnymi i z problemami układu oddechowego. Wpływa również na płodność klacz i ogierów. Polecany dla koni sportowych, które w swojej diecie głównie otrzymują kwasy omega 6 (konie karmione głównie ziarnami) aby wyrównać stosunek kwasów omega 3 i 6. Dodatek oleju rybnego zwiększa elastyczność stawów u koni oraz zapobiega zwyrodnieniom.

Mamy nadzieje, że teraz wiesz jaki olej jest najodpowiedniejszy dla twojego konia

Komentarze

Zostaw komentarz