Czym karmić konie?

Wysłane Przez: W: Żywienie Na: poniedziałek, październik 29, 2018 Komentarz: 0 Trafienie: 535

Konie to zwierzęta, które bardzo często towarzyszą człowiekowi. Może przejawiać się to w różnej postaci. Z jednej strony konie skazane są na wysiłek, gdy pomagają przy wykonywaniu na przykład ciężkich rolniczych prac. Bardzo często można je także spotkać w miejscowościach wypoczynkowych, w których to ciągną dorożki z odwiedzającymi miasto turystami. Konie są również zwierzętami sportowymi – rywalizują między sobą biorąc udział w zawodach, konkursach i wyścigach. Coraz bardziej popularnym sportem wśród osób ceniących sobie aktywność fizyczną jest jazda konna. Jeździectwo to świetne zajęcie zarówno dla osób starszych, jak i młodych. Przebywanie wśród tych zwierząt ma niezwykle pozytywne działanie, zwłaszcza na nasze zdrowie psychiczne. Jednak konie wymagają szczególnej opieki oraz pielęgnacji. Sprawdź więc w jaki sposób poprawnie dbać o ich higienę oraz rozwój, jak również czym karmić i poić te zwierzęta, aby rozwijały się we właściwy sposób!

Czym wyróżnia się układ pokarmowy konia?

Charakterystyczne dla koni jest to, że posiadają one układ trawienny o dosyć specyficznej budowie. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co ich układ pokarmowy przystosowany jest przede wszystkim do trawienia pokarmu właśnie pochodzenia roślinnego. Mimo to, ogólna budowa tego układu podobna jest do tego, jaki zaobserwować można w przypadku ludzkiego organizmu. W jego skład wchodzą: jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, jelito cienkie oraz jelito grube, które zakończone jest odbytem. Największą uwagę przyciąga jednak koński żołądek. Bowiem w porównaniu z resztą końskiego organizmu jest on stosunkowo mały. Jego objętość to około dwunastu do piętnastu litrów. Dlatego też niezwykle ważna jest świadomość, że nawet niewielkie zaburzenia trawienia mogą nieść za sobą nieodwracalne skutki. Doprowadzić do tego może zbyt duża ilość pokarmu podana zwierzęciu. Tym bardziej, że koń nie potrafi wymiotować, przez co w skrajnych przypadkach może dojść nawet do pęknięcia żołądka.

Jakie są zasady prawidłowego żywienia koni?

Codzienna dieta ludzi opiera się na pewnych zasadach, których wdrożenie do jadłospisu pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Wszystko dzięki temu, że prawidłowo dobrane składniki pokarmowe powinny w naturalny sposób dostarczyć organizmowi podstawowych mikroelementów i witamin, jak również dostateczną dawkę energii. Tak samo ta kwestia wygląda w odniesieniu do zwierzęcego organizmu. Koń również potrzebuje spożywać pełnowartościowe i zbilansowane posiłki. Oto reguły związane z odżywianiem się konia, które powinien poznać każdy właściciel tego zwierzęcia:

 • Niezwykle ważne jest właściwe pojenie konia. Warto mieć bowiem świadomość, że koń także może się odwodnić. Trzeba również zwrócić uwagę fakt, że koń powinien dostawać wodę jeszcze przed podaniem mu posiłku.

 • Ilość siana, jaką powinien spożywać koń to 1-2 kg na 100 kg masy ciała zwierzęcia.

 • Kontrolowanie ilości spożywanego przez konia posiłku jest możliwe dzięki wcześniejszemu ważeniu podawanej paszy.

 • Podstawą końskiej diety powinna stać się dieta objętościowa.

 • Konie posiadają niewielki żołądek, dlatego porcje podawanych posiłków nie mogą być zbyt obfite. Lepiej, aby koń zjadł mniej, ale za to częściej. Ich żołądek nie powinien być zbytnio przeciążony.

 • Bierz pod uwagę indywidualne potrzeby konia. To, że jedno zwierzę zjada daną ilość posiłku nie oznacza, że inny koń ma takie same wymagania żywieniowe.

 • Konie szybko przyzwyczajają się do rodzaju spożywanego posiłku oraz pór dnia, w których go otrzymują. Nie warto więc w tym aspekcie eksperymentować, a ewentualne zmiany dobrze jest wprowadzać stopniowo.

 • Jeśli chce się pozytywnie wpłynąć na jakość apetytu naszego zwierzęcia dobrze jest podawać urozmaiconą paszę.

 • Konie to zwierzęta wymagające pod względem spożywanych posiłków. Zadbaj więc o to, aby pasza dla konia była naprawdę wysokiej jakości.

 • Pory spożywania poszczególnych posiłków należy dostosować do dobowego rytmu konia. Dobrze jest nakarmić konia co najmniej godzinę przed podejmowanymi przez niego aktywnościami oraz treningami.

 • Ponadto koń powinien mieć dużo czasu na zjedzenie posiłku. Wszystko dlatego, że zwierze to przeżuwa dosyć wolno, przy czym dokładne rozdrobnienie pokarmu jest początkowym etapem całego procesu trawienia.

 • Pasza dla konia, musli dla konia oraz inne zjadane przez te zwierzęta pożywienie powinno być odpowiednio przechowywane i podawane w higieniczny sposób.

Czym można karmić konie?

Woda oraz pokarm to dwa podstawowe składniki, które utrzymują konia przy życiu, dodają mu energii, jak również uzupełniają braki witamin i mikroelementów występujących w jego organizmie. Prawidłowe żywienie koni ma niebagatelne znaczenie – zarówno dla rozwoju tych zwierząt, jak również ich rozrodu, wzrostu oraz jakości pracy, jaką na co dzień wykonują. Najważniejsza jest jednak konkretna dawka pokarmu, jaką podaje się zwierzęciu. Nie może bowiem dojść do jego przekarmienia – jest to nie tylko nieekonomiczne, ale również może bardzo negatywnie wpłynąć na stan zdrowia konia. Jeśli już wie się, jakie są podstawowe zasady karmienia koni dobrze jest dowiedzieć się jakie pożywienie można podawać tym zwierzętom. Co zatem mogą jeść konie? Wachlarz możliwości jest szeroki. Podstawą jest oczywiście pasza dla konia. A wyróżnić można kilka ich rodzajów. Do najpopularniejszych należą: pasze treściwe, pasze suszone mechanicznie, pasze objętościowe soczyste, pasze objętościowe suche, pasze okopowe oraz pasze uzupełniające. Na codzienną końską dietę może się więc składać: musli dla konia, siano łąkowe, siano z roślin uprawnych, słoma, plewy, rośliny dostępne na pastwisku, zielonki, sianokiszonka, rośliny okopowe, buraki, marchew, owies, jęczmień, pszenica, żyto, kukurydza, nasiona roślin strączkowych, groch siewny, łubin, wyka siewna, czy też nasiona roślin oleistych. Jak widać jest wiele końskich przysmaków, a dieta tych zwierząt naprawdę może być urozmaicona.

Od czego zależy sposób karmienia konia?

Każdy człowiek tak naprawdę ma różne potrzeby dotyczące odżywiania. Analogicznie sytuacja ta wygląda w kontekście zwierząt, w tym koni. Nie każdy koń potrzebuje bowiem takiej samej ilości pokarmu oraz częstotliwości jego spożywania. Dlatego też ustalając jadłospis konkretnego zwierzęcia bezwzględnie należy wziąć pod uwagę jego indywidualne wymagania. Najlepiej jest w tej kwestii skonsultować się ze specjalistą, czyli dietetykiem zwierzęcym, który na początku dokładnie przebada zwierzę, a później dopasuje pokarmy, które są dla niego najbardziej odpowiednie. Jednak, jeśli nie ma możliwości, aby skorzystać z takiej fachowej porady, również samodzielnie można skomponować codzienną dietę konia. Warto w tym względzie zwrócić uwagę na następujące kwestie: rasę konia, wiek, rozmiar, stan jego zdrowia, styl życia oraz rodzaj aktywności, jaka składa się na jego codzienność. Bardzo ważne jest także zauważenie, że różne są naturalne nawyki żywieniowe zwierząt, które cały czas przebywają na zewnątrz, a jeszcze inne koni, które żyją w stajni. Dobrze jest jednocześnie dostosować ilość podawanego posiłku do obecnych warunków atmosferycznych, jak również temperatury i wilgotności powietrza.

Jak dbać o właściwe nawodnienie konia?

Właściwa przemiana materii w końskim organizmie oraz trawienie spożywanego przez te zwierzęta pokarmu nie może przebiegać bez udziału wody, która jest podstawowym budulcem ludzkiego organizmu, ale jak widać, pełni niebagatelne znaczenie także u zwierząt. Podaje się, że woda stanowi około 60% organizmu konia. Dzięki właściwej ilości wody w organizmie możliwe jest zachowanie wewnętrznej równowagi oraz przeprowadzanie praktycznie wszystkich funkcji życiowych. Dlatego też woda w organizmie musi występować na zbilansowanym poziomie – nie może być jej ani za dużo, ani za mało. Oto w jaki sposób należy dbać o odpowiednie nawodnienie konia:

 • Wodę należy podawać zwierzęciu systematycznie, najlepiej przed posiłkiem. Pozwolenie na to, aby koń napił się po zjedzeniu pasz może doprowadzić do jej wypłukania.

 • Nie zaleca się poić konia przed wykonywaniem przez niego ciężkiej pracy.

 • Należy zapewnić zwierzęciu możliwość stałego dostępu do wody, dzięki czemu będzie on mógł napoić się, zawsze wtedy, gdy poczuje pragnienie.

 • Po intensywnym wysiłku niezbędne jest obfite napojenie konia. Jednak nie można przesadzić z ilością wody. Najlepiej jest na początku podać zwierzęciu około dwa litry płynów, odczekać kilkanaście minut i później podać kolejną porcję wody.

 • Trzeba również zwracać uwagę na źródło,  którego pochodzi woda podawana tym zwierzętom. Najlepiej, jeśli jest to woda pochodząca z rzeki lub studni, o wiele bardziej trzeba uważać na wodę, która pochodzi z rowów, jak również sadzawek. Bowiem w tych miejscach mogą rozwijać się bakterie i drobnoustroje.

 • Woda podawana koniom powinna być czysta i pozbawiona zanieczyszczeń oraz skażeń.

 • Warto pamiętać o tym, że źrebięta, czyli małe konie piją o wiele więcej wody w stosunku do swojej masy ciała, niż dorosłe osobniki.

 • Letnią porą koń, podobnie jak człowiek potrzebuje wypić o wiele większą ilość wody niż w czasie innych pór roku. Jest tak, ponieważ wysokie temperatury powodują wzrost potliwości, przez co zgromadzona dotąd w organizmie woda zostaje wydalona na zewnątrz.

 • W pozostałe pory roku pojenie konia powinno następować przynajmniej 3 razy dziennie – rano, w południe oraz wieczorem.

Podsumowanie

Każdy człowiek doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ważne dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Aby było to możliwe, należy każdego dnia wcielać w życie pozytywne nawyki oraz zasady, które pozwalają zdrowo i aktywnie żyć. Jednak nie tylko ludzie muszą dbać o siebie, aby zachować pełnię zdrowia i sił. Właściwa pielęgnacja, dieta oraz odpowiednia ilość ruchu są ważne także dla koni. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza kiedy posiada się swoje własne zwierzę i ma się obowiązek dbać o niego. Być może jest to niemały wysiłek, jednak dobrze jest go ponieść. Bowiem zwierzęta odwdzięczą się za to i obdarzą nas bezinteresowną miłością oraz zaufaniem. Unikną również powstania w ich organizmie groźnych chorób, dzięki czemu bez przeszkód będzie można spędzać z nimi czas.

Komentarze

Zostaw komentarz